Sinop NKP 2. Olağan Kongresi‏ Gerçekleştirildi

Sinop Nükleer Karşıtı Platform’un 21 Kasım 2014 günü Sinop Ticaret ve Sanayi odasında  2. Olağan Kongresi gerçekleştirildi.

21.11.2014 Cuma günü 14.30 / 17.30 saatleri arasında 28 DKÖ, Sendika ve Siyasi Parti ve 61 katılımcının katılımıyla yapılan 2. Olağan Kongre sonucunda yeni yürütmeyi oluşturdu.

Sinop Nükleer Güç Santrallerinin Kurulması yönünde AKP Hükümetinin ısrarı devem ediyor. Buna karşılık  02 Aralık 2013 tarihinde gerçekleşen Sinop NKP’nin kuruluşunun ardından süresi içerisinde 2. Olağan Kongrenin yapılması gerektiğinden hareketle kongremiz Sinop Ticaret ve Sanayi Odası toplantı salonunda  gerçekleştirilmiştir.

Kongre; NKP Dönem Sözcülüğünün çağrıcı olması sonrasında toplanmış ve  Öncelikle Sinop NKP’nin faaliyetleri ve geleceğe yönelik çalışmaları değerlendirilmiş, Yeni oluşacak yürütmenin kurumsallaşmış kurumların ağırlıklı olduğu bir yapıyla tabana yayılması gerektiği belirtilmiştir.

Kongreye Sinop’ta faaliyetlerini sürdüren DKÖ, Sendika ve Siyasi Partilerin yanında; Elektrik Mühendisleri Odası ( EMO) Genel Merkezi Genel Sektereri ve aynı Zamanda NKP Türkiye sekreteri Hüseyin ÖNDER, EMO Enerji Komisyonu Başkanı Nedim Bülent DAMAR, EMO Samsun Şb. Başkanı Mehmet ÖZDAĞ, EMO Samsun Şb. Denetleme Kurulu Bşk.Tarık TARHAN ve Eğitimsen Genel Eğitim Sekreteri Elif ÇUHADAR kongremize katılmışlardır.

Konuklarımız yaptıkları konuşmalarda İktidar ve enerji planlayıcılarının Nükleer santrallerin Türkiyenin ihtiyacıymış gibi geösterdiklerini oysa ülkemizin teknik olarak dışa bağımlılığı arttıran enerjiye ihtiyacı olmadığını hem de Nükleer Santralların tehlikelerinden bahsettiler ve ülkemiz enerji planlayıcılarının yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmesi gerektiğinden bahsetmişlerdir.

Alınan Kararlar;

1-      Kongrede alınan kararlara göre Hukuk Komisyonu, Örgütlenme Komisyonu, Halkı Bilgilendirme Komisyonu ve Mali İşleri Düzenleme Komisyonlarınının  kurulması kararlaştırılmıştır.

2-      Hal binasında NKP’ye bir büro açılması konusunda Sinop Belediye Başkanıyla görüşme yapmak üzere Barış KARADENİZ görev almıştır. Her  şekilde NKP için şehrin belirgin ve herkesin rahatlıkla uğrayabileceği bir yere Sinop NKP bürosunun açılması karar altına alınmıştır.

3-      Sinop NKP’nin ihtiyaçlarının giderilmesi işlerini karşılamak üzere bileşenlerin belirli miktarda aidat ödemesi ve  aidat verecek olanların taahhüdde bulunması kararlaştırılmıştır. Kararlaştırılan aidat miktarı 50,- TL ve üzeri olarak belirlenmiş olup kurumlar ve kişiler ödeyecekleri miktarı kendilerinin belirlemesi karar altına alınmıştır.

4-      Sinoplu olup Sinop dışında faliyet gösteren dernek ve kişilere de ulaşılarak Sinop NKP ye ekonomik katkı yapmaları talep edilmiştir. Özellikle metropol kentlerde temsilcilik oluşturulmasıda katılımcılar tarafından gündeme getirilmiştir.

5-      Yürütme Kurulunun ; KESK, DİSK, TÜRKİŞ, ÇYDD, ADD, SİNOP BAROSU, EMO SİNOP TEM., TEMA, TMMOB ( İnş. ve Mimarlar Od.) , 15 EYLÜL GAZ. CEM., ÖĞRENCİ DAYANIŞMASI, SİNOP GENÇLİK KÜLTÜR EVİ, NAZIM HİKMET KÜLTÜREVİ, KİŞİSEL KATILIMLAR ( Murat Şahin, Şerife Teslim, Barış Karadeniz )

6-      27 Kasım 2014 Perşembe  Günü Saat 17.00 da Eğitim Sen Toplantı Salonunda ilk toplantısını yaparak yürütmeyi oluşturacak isimler tespit edecektir.

 

http://www.sinopegitimsen.org/?p=20995

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top