İKİZKÖY HALKININ YANINDAYIZ! AKBELEN’E DOKUNMA!

Nükleer Karşıtı Platform (NKP) Bileşenleri, Muğla İkizköy’deki kömür maden sahasının genişletilmesi çalışmalarına karşı Akbelen Ormanı’nı korumak için bölge halkı tarafından iki yıldır sürdürülen doğa nöbeti alanına jandarmanın düzenlediği müdahale üzerine bir basın açıklaması yaptı. Devletin ormanları korumak ve geliştirmekle yükümlü olduğu, talan düzenine karşı tüm yurttaşların anayasal direnme hakkı bulunduğunun hatırlatıldığı açıklamada “Akbelen Ormanı’nı korumak için yıllardır mücadele eden yöre halkının direnişini selamlıyor, duyarlı kamuoyunu İkizköy halkı ile dayanışmaya, mücadeleyi büyütmeye çağırıyoruz” denildi. Açılamaya, yazımızın devamından ulaşabilirsiniz.

NÜKLEER KARŞITI PLATFORM BASIN AÇIKLAMASI

İKİZKÖY HALKININ YANINDAYIZ! AKBELEN’E DOKUNMA!

Muğla’nın Milas İlçesi’ne bağlı İkizköy’deki kömür maden sahasının genişletilmesine karşı bölge halkı ve yaşam savunucuları tarafından Akbelen Ormanı’nın korumak adına iki yıldır sürdürülen doğa nöbeti alanına, 24 Temmuz 2023 tarihinde jandarmanın düzenlediği saldırıyı kınıyoruz.

İklim krizinin bir sonucu olarak tüm dünya orman yangınlarıyla mücadele ederken, ormanları korumakla yükümlü olan siyasi iktidarın yandaş sermayenin çıkarları doğrultusunda ormanlarımızın yağmalanmasını, ekolojik geleceğimizi tehlikeye atarak Milas’ta orman katliamına göz yummasının kabul edilemez olduğunu hatırlatıyoruz.  

Elektrik talebinde yaşanması muhtemel artış gerekçe gösterilerek, yaşam alanlarımızın, ulusal varlıklarımızın günü birlik siyasi kararlarla, yasalara aykırı şekilde yok edilmesine seyirci kalmayacağız.

Fosil yakıtlar, yaşamsal riskler barındıran nükleer santrallar uğruna orman ve ekosistem kıyımından acilen vazgeçilmelidir.

Devletin ormanları korumak ve geliştirmekle yükümlü olduğunu, talan düzenine karşı tüm yurttaşların anayasal direnme hakkı bulunduğunu hatırlatıyoruz.

Akbelen Ormanı’nı korumak için yıllardır mücadele eden yöre halkının direnişini selamlıyor, duyarlı kamuoyunu İkizköy halkı ile dayanışmaya, mücadeleyi büyütmeye çağırıyoruz.

NÜKLEER KARŞITI PLATFORM BİLEŞENLERİ
25 Temmuz 2023

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top