DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ’NDE NÜKLEER SANTRALSIZ YAŞAM İSTİYORUZ!

Nükleer Karşıtı Platform (NKP) Yürütme Kurulu, 5 Haziran Dünya Çevre Günü dolayısıyla bir açıklama yaptı. Nükleer atıkların uzun vadeli depolanmasının ve olası kazaların olumsuz çevresel etkilerine dikkat çekilen açıklamada, “Nükleer atıklar, yüz binlerce yıl boyunca radyoaktif kalabilir ve depolama alanlarındaki sızıntılar, su kaynaklarını ve toprağı çok uzun yıllar boyunca kirletebilir. Ayrıca, nükleer kazalar ekosistemlere ve insan sağlığına büyük zararlar verir. Bu nedenle, güvenli ve radyoaktif atık içermeyen kaynaklara yönelmek bir zorunluluktur` denildi.

DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ’NDE NÜKLEER SANTRALSIZ YAŞAM İSTİYORUZ!

1972 yılı Birleşmiş Milletler (BM) Çevre Konferansı’nda, her yıl 5 Haziran’da; çevrenin korunması, farkındalık yaratılması ve eylemde bulunulması amacıyla Dünya Çevre Günü olarak kutlanması kararı alınmıştır. Ancak, doğal ve kültürel mirasın bu denli talanı, akarsuların, ormanların ve maden çıkarma adına dağların bile yok edilmesi nedeniyle yaşam savunucuları, çevre gününü çok istemelerine rağmen kutlayamıyor; kutlayabilmek için mücadele ediyor.

Three Miles Island Kazasından 45 yıl, Çernobil kazasından 38 yıl, Fukuşima kazasından 13 yıl geçmesine ve bu kazaların hepsinde can kayıpları ve kalıcı hastalıklara yol açmasına karşın nükleerci lobiler, sözüm ona çevreci ve ucuz olduğunu ileri sürerek; kirli, riskli ve pahalı olan nükleer santralları insanlığın başına bela etmeye devam etmek istiyor.

Nükleer Karşıtı Platform olarak; 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde nükleer atıkların uzun vadeli depolanmasının ve olası kazaların olumsuz çevresel etkilerine bir kez daha dikkat çekiyoruz.

Unutulmalıdır ki; nükleer atıklar, yüz binlerce yıl boyunca radyoaktif kalabilir ve depolama alanlarındaki sızıntılar, su kaynaklarını ve toprağı çok uzun yıllar boyunca kirletebilir. Ayrıca, nükleer kazalar ekosistemlere ve insan sağlığına büyük zararlar verir. Bu nedenle, güvenli ve radyoaktif atık içermeyen kaynaklara yönelmek bir zorunluluktur.  

Bugün, hep birlikte çevremizi ve gelecek nesilleri koruma sorumluluğumuzu hatırlayalım ve çevreye duyarlı bir gelecek için derhal harekete geçelim!

NÜKLEER KARŞITI PLATFORM BİLEŞENLERİ

5 HAZİRAN 2024

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top