İSTANBUL NKP: NÜKLEER YAKITIN AKKUYU’YA GETİRİLMESİNİ İSTEMİYORUZ!

İstanbul Nükleer Karşıtı Platform (NKP)  Çernobil’in 37. Yıldönümü dolayısıyla 26 Nisan 2023 tarihinde Beşiktaş Hakan Pastanesi önünde bir basın açıklaması gerçekleştirdi.  İstanbul NKP Üyesi Fatoş Nergis Çırnaz tarafından okunan basın açıklamasının tamamına yazımızın devamından ulaşabilirsiniz.

İSTANBUL NÜKLEER KARŞITI PLATFORM BASIN AÇIKLAMASI
NÜKLEER YAKITIN AKKUYU’YA GETİRİLMESİNİ İSTEMİYORUZ!

Değerli basın emekçileri

İnsanları ve doğa üzerindeki tüm canlıları yüzyıllarca etkileyecek olan Çernobil Nükleer felaketinin üzerinden tam 37 yıl geçti. Çernobil nükleer faciası sonrası radyasyon etkileri tüm Rusya’ya yayıldıktan sonra Marmara, Batı Trakya, Edirne, Doğu ve Batı Karadeniz bölgelerimize yayıldı.
Sağlık bakanlığı o süreçte kanser artışı olmadığını açıklasa da halk sağlığı uzmanları   kadın göğüs kanserleri lösemi, tiroid hastalıklarındaki artış hızının radyasyona bağlı olduğunu açıkladı ayrıca B.M. Dünya Sağlık Örgütünce kabul edilip onaylandı. Üniversitelerdeki bilim insanlarına Çernobil konusunda açıklama araştırma yapma yasağı getirildi. Aslında geçmişte ve günümüzde yaşanan tüm insani ve çevresel felaketlerde gerçekler hükümet yetkilileri, karar vericiler, lobiler sayesinde karartıldı ve gizlendi.
Bütün bu gerçeklere rağmen ülkemizde 50 yıldır ‘’nükleer enerji sevdası’ ’sürmektedir.
Bütün uyarılara ve itirazla rağmen AKP iktidarı tarafından yapımına devam edilen Akkuyu Nükleer santraline Çernobil felaketinin yıl dönümünden bir gün sonra 27 Nisan’da nükleer yakıt çubuklarının getirileceği açıklandı. Proje tam tamamlanmadan, tesis aktif hale gelmeden yakıt çubuklarının Akkuyu’ya getirilmesinin bir seçim propagandası olduğunu çok iyi biliyoruz.  
NKP olarak bu politik tarih tercihini ve seçim yatırımını kazanım olarak gösteren siyasi iradeyi kabul etmediğimizi anayasal ve kutsal olan yaşam hakkını savunduğumuzu açıklıyoruz.
Nükleer yakıt çubuklarının getirilmesi ülke geleceği için büyük bir tehdittir.
Dünyadaki ilk “Yap, Sahip ol, İşlet” modeline sahip Akkuyu NGS, hem ekonomik hem sosyal çevre felaketine yol açacaktır.
Nükleer santralın proje maliyeti içinde olmayan atık yakıt çubuklarının ve çalışma süresinin bitiminde santralın bertaraf maliyetini, ekosisteme, canlılara, insan sağlığına, tarıma, balıkçılığa verdiği zararların maliyetini proje maliyetine eklediğimizde projenin iptalinden doğacak ekonomik kayıp ile karşılaştırılamayacak ölçüde ekonomik zarar önlenmiş olacaktır.
Bizler, ülkemizde faaliyetlerini sürdüren; meslek odaları, sendikalar, dernekler ve sivil toplum kuruluşları olarak hiçbir koşulda nükleer yakıtın Mersin Akkuyu’ya getirilmesini kabul etmiyoruz.  Ne dünyada ne ülkemizde nükleer santral istemiyoruz. Ülke geleceğimizin nükleer felaketlerle yok edilmesine izin vermeyeceğiz. 
Ülkemize felaket getirecek nükleer santrallara karşı duyarlı tüm kurumları ve nükleer karşıtlarını mücadeleye çağırıyor, mali açıdan büyük kamu zararı doğursa da “nükleer santralı kapatacağız” demeyen hiçbir siyasi partiye oy vermeyeceğimizin altını çiziyoruz. 
Çernobil felaketinde yaşamı yitiren, sakat kalan insan ve hayvanları anıyor benzer bir felaketin Mersin Akkuyu’da yaşanmaması için siyasi partileri sağduyuya davet ediyoruz.

  • Nükleer yakıtın Akkuyu’ya getirilmesini istemiyoruz.
  • Ülkemizi bu felakete sürüklenmesine seyirci kalmayacağız.
  • Nükleere İnat Yaşasın Hayat

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top