NKP`DEN FINDIKLI BELEDİYESİ`NE TEŞEKKÜR MESAJI

Nükleer Karşıtı Platform (NKP) Yürütme Kurulu, Fındıklı Belediyesi’nin, Nükleer Silahların Yasaklanması Anlaşması (TPNW) için Şehirlerin Talebi’ne (ICAN Cities Appeal) katılması üzerine, 13 Ekim 2023 tarihinde bir teşekkür mesajı gönderdi. Mesajda, nükleer silahlara karşı mücadele ve dayanışma vurgulandı. Mesajın tamamına yazımızın devamından ulaşabilirsiniz.

13 Ekim 2023

SAYIN ERCÜMENT ŞAHİN ÇERVATOĞLU

FINDIKLI BELEDİYE BAŞKANI

Bizler, Türkiye`nin ve dünyanın neresinde olursa olsun nükleer enerji üretimine ve nükleer silahlara karşı çalışmalar yürüten kurum, kuruluş ve kişilerden oluşan bir buluşma, dayanışma ve eylem zemini olan Nükleer Karşıtı Platform`un[1] Yürütme Kurulu üyeleriyiz.

İnsanlığı doğasıyla birlikte yok olma tehlikesiyle karşı karşıya bırakan nükleer silahlara karşı, ülkemiz ve dünyada barışseverler olarak hepimizin uzun yıllardır verdiği mücadele nihayet önemli bir sonuç vermiş, Nükleer Silahların Yasaklanması Anlaşması[2] 2017 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda ezici bir çoğunlukla kabul edilmiş ve 2021 yılında yürürlüğe girmiştir.

Ülkemiz ve dünya insanlığının barış ve güvenliği için, Anlaşmanın devletimiz tarafından da imzalanması, Türkiye Büyük Millet Meclisimizce de onaylanması gerekmektedir.

Bu anlaşmayı desteklemek ve bütün dünya ülkelerince kabulünü sağlamak üzere, Nükleer Silahların Tamamen Ortadan Kaldırılması İçin Uluslararası Kampanya[3] tarafından oluşturulan Şehirlerin Talebi[4] hareketine, halen üye durumunda olan yüzlerce dünya kentinin yanında, Türkiye ve dünya kentlerine örnek olacak biçimde katılımınızı[5] kıvançla ve büyük bir mutlulukla öğrendik.

Bu değerli öncülüğünüzü kutluyor ve selamlıyoruz.

Ulusal ve uluslararası düzeyde birlikte çalıştığımız kurum ve kuruluşlara, toplum ve medyaya, öncülüğünüzü övgüyle tanıtacak, belirttiğiniz gibi, dünyada insanlığın barış içinde var oluş savaşımını dayanışma içinde birlikte yürütecek, dilemeniz durumunda, Platformumuzda bulunan uzmanlarımız ve gönüllülerimizle alanımıza girebilecek konularda sizlere teknik destek sağlamaya çalışacağız.

Sizi, aynı zamanda Nükleer Karşıtı Platform`un değerli bir bileşeni olarak da görmeyi diliyoruz.

Nükleer silahlar bizi yok etmeden, birlikte MECİ`mizle, biz onları bütün dünyada yok edelim.

Değerli Şahsınızda, sevgili Fındıklı Halkına, Belediyeniz Meclis Üyelerine, yerel temsilci ve yöneticilerine, çalışanlarına teşekkürler eder, saygılar sunarız.

NÜKLEER KARŞITI PLATFORM BİLEŞENLERİ


[1] NKP – https://nkp.org.tr

[2] TPNW – Treaty on the Prohibition of Nuclear Weapons – https://en.wikipedia.org/wiki/Treaty_on_the_Prohibition_of_Nuclear_Weapons

[3] ICAN – International Campaign to Abolish Nuclear Weapons – https://www.icanw.org

[4] ICAN Cities Appeal – https://cities.icanw.org

[5] https://findikli.bel.tr/findikli-yasam-hakki-adina-turkiyede-oncu-bir-adim-atti

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top