MERSİN NÜKLEER KARŞITI PLATFORM İNSAN ZİNCİRİ VE BASIN AÇIKLAMASI

6BASINA VE KAMUOYUNA 

Fukusima Nükleer Santral Felaketinde Ölenleri Saygıyla Anıyoruz.

Bugün “AKKUYU FUKUŞİMA OLMASIN sloganı ile nükleer santrallere karşı itirazımızı birkez daha dile getirmek üzere toplandık.

Japonya da 11 mart 2011’de deprem sonrasında meydana gelen Fukusima nükleer santral kazası, radyasyon felaketine dönüşmüştür, bu felaketle yayılan radyasyon. Çernobil felaketinde yayılan radyasyonun 6,5 katı atmosfere, tarıma, yerleşim alanlarına ve denize yayıldı.,
Japonya Hükümeti,Fukuşima nükleer santral kazası sonrası japonyanın topraklarının %10 u nun radyasyonla kirlendiğini ve bu topraklarda binlerce yıl tarım yapılamayacağını,o bölgede yaşayan 300 bin kişinin tahliye edildiğini,ve o bölgede yaşayan ve radyasyona maruz kalan insanların gelecekte % 70 inin kansere yakalanma riskinin çok yüksek olduğunu ,japonyada çalışan 54 nükleer santralinin hepsinin kapatıldığını,Japon ekonomisinin kaza nedeniyle yaklaşık 250 milyar dolar zarar ettiğini Felaketi temizleme işlemlerinin maliyetininde hesaplanamadığını,ama yalıtım çalışmalarının en az 50 yıl süreceğini açıklamıştır.

Felaketin yaşandığı dönemin Japonya Başbakanı olan ve bütün bu acıları Japon halkına yaşattığı için görevinden istifa eden Naoto Kan, ‘Ben dünyaya nükleer enerji olmadan işleyebilen bir toplumun gerekliliğini anlatmak istiyorum.’ diyerek nükleer karşıtı hareketin bir aktivisti haline gelmiştir.

Fukuşima Felaketi;Japon halkına bıraktığı uzun vadede kanser, girilemeyen topraklar, radyasyonla kirlenen bir çevredir. Fukuşima nükleer atıkları ABD’de şimdiden ölümlere neden olmaktadır.

Japonya her an depreme karşı hazırlıklı olması ve ülkesinde bulunan tüm nükleer santraller 9 şiddetindeki depreme dayanıklı olarak inşa edilmiş ve güvenlik teknolojisinde en son teknolojiler kullanılmasına rağmen Fukusima nükleer santral felaketi önlenememiş olup yaşanan felaketin zararının boyutları dünya kamuoyundan da gizlenmiştir.

japonyada çalışan 54 nükleer santralinin hepsinin kapatılmasına rağmen,Japonya ekonomisinin hala iyi olduğunu biliyoruz.

Yaşanan nükleer santral felaketleri, Nükleer santrallerde alınan tüm tedbirlere ve güvenlik önlemlere rağmen kazaların engellenemediğini, bu kazaların radyasyon felaketine dönüşerek insan ve çevre sağlığına ciddi zararlar verdiğini göstermektedir.Güvensiz,kaza riskleri çok yüksek ve pahalı olan nükleer santraller, ülkemizin enerji sorununu çözemez ve Cari açığını kapatamaz..
-Deprem kuşağında olan Ülkemizde nükleer santraller kurulamaz.
-Akkuyu nükleer santrali Ülkemizi nükleer çöplük deposu haline getirecek,Sağlığımızı bozacak, bölgemizin tarımına,turizmine çok büyük darbe vuracak ve kamu kaynaklarımızı zarara uğratacaktır.
-Ülkemiz Nükleer Santrallere mahkum değildir. 
Bizler Mersinden hükümete sesleniyoruz,Dünyanın vazgeçtiği, kirli teknolojilere sahip olan Nükleer santrallere karşıyız, Halkın sesine kulak vererek,Akkuyu nükleer santral projesinden derhal vazgeçilmesini talep ediyoruz.Halka rağmen nükleer santraller kurulamaz..Akkuyu nun Fukuşima olmasına asla izin vermeyeceğiz. 


MERSİN NÜKLEER KARŞITI PLATFORM

1


4

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top