Tabip odası nükleere karşı yürüdü-Hürriyet

Cuma günü Erdemli Kaymakamlığı önünden başlayan yürüyüşün son gününde Silifke İlçesi’nde Atatürk Meydanı’nda toplanan yaklaşık 150 eylemci, ellerinde ’Nükleersiz dünya’ yazılı dövizler taşıyarak, ’Nükleer santral istemiyoruz’, ’Yalana, dolana, nükleere hayır’ sloganları attı. Yürüyerek Büyükeceli Beldesi’ne ulaşan eylemciler, kesilen ağaçların tomrukları arasından geçerek santral inşaat alanının kapısına geldi.
135 kilometrelik mesafenin 65 kilometresini yürüyerek geri kalanını da araçlarla kat eden eylemciler, yürüyüş güzergahında bulunan esnaf ve vatandaşlara nükleerin zararlarını anlattı.
Polis ve jandarmanın da güvenlik önlemleri aldığı kapıda grup adına açıklama yapan Mersin Tabip Odası Başkanı Galip Kırıcı, nükleer santrallerin birçok kanser türüne neden olduğunu ifade ederek şunları söyledi:
“Biz hekimler, 3 gün içinde toplamda 19 saat yürüdük ve 65 kilometre yol kat ettik. Nükleer bir çok kansere yol açıyor. Çocuklarda gelişim ve zeka geriliği gibi sıkıntılara neden oluyor. Ak Parti hükümeti koro halinde 3 çocuk yapın diyor ama yapılan araştırmalar gösteriyor ki nükleer santraller kadınlarda yüzde 46 derecede doğurganlığı azaltıyor. Yani kendileri ile çelişen uygulamalar yapıyorlar.”
Açıklamanın ardından eyleme katılanlar dağıldı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top