İSTANBUL NKP, FUKUŞİMA FACİASINA İNSAN ZİNCİRİ OLUŞTURDU

Şubemizin dönem sözcülüğünü yürüttüğü İstanbul Nükleer Karşıtı Platform bileşenleri, 10 Mart 2013 günü Fukuşima`nın 2. yıldönümü nedeniyle Galata Köprüsü’nde buluşarak insan zinciri yaptı. İstanbul NKP’nin çağrısıyla Galata Köprüsü`ne gelen yüzlerce nükleer karşıtı, Türkiye`nin nükleer santral yapma planlarından vazgeçmesini istedi. 
 

Ellerinde “nükleere hayır” yazılı dövizler taşıyan doğaseverler, Tarihi Yarımada‘dan Karaköy‘e kadar uzayan bir insan zincirine imza attı. Nükleer karşıtları, üzerinde İngilizce, Korece, Çince, Fransızca, Almanca, Japonca, Rusça ve Türkçe “nükleere hayır” yazan 20 metrelik bir pankart açarak, Mersin ve Sinop‘ta nükleer santral yapmak isteyen firmaları uyardı.

160 BİN KİŞİ EVLERİNİ TERK ETTİ
Şubemiz üye ve yöneticilerinin yoğun katılım gösterdiği NKP üyeleri daha sonra Galata Köprüsü‘nde bir basın açıklaması yaptı. NKP adına basın açıklamasını okuyan Fidan Üredi, “11 Mart 2011`de dünya bir büyük nükleer felakete daha tanıklık etti. Japonya`nın Fukuşima Nükleer Santrali`nde dünyanın en büyük ikinci nükleer santral kazası yaşandı. 160 bin insan evlerini terk etmek zorunda kaldı. Kazanın maliyetinin ise ilk 10 yıl için 250 milyar doları bulması bekleniyor” dedi. Fukuşima eyaletinde yaşayan 95 bin çocuğun yüzde 44‘ünde tiroid anormallikleri olduğunu söyleyen Üredi, hükümetin nükleer tehlikeyi ciddiye almadığını belirterek, elektrik üretiminde doğaya zarar vermeyen enerji kaynaklarına ve enerji verimliliğine öncelik verilmesini istedi.

MARMARA‘DA BALIĞI UNUTUN
Basın açıklaması ve insan zinciri için özellikle Galata Köprüsü‘nü seçtiklerini belirten NKP Sözcüsü şunları söyledi: “Mersin ve Sinop`ta nükleer santral yapılırsa olası bir sızıntı tüm Türkiye`yi  etkileyecek. Ayrıca, Mersin`de yapılacak santralden çıkacak nükleer atıkların Rusya`ya gönderileceği söyleniyor. Resmi belgelerde yer almayan bu açıklamalar doğruysa İstanbul Boğazı`ndan geçecek tehlikeli maddelere bir de nükleer atıklar eklenecek. Olası bir kazadan sonra ne Galata Köprüsü`nde ne de Marmara`da balık tutmak, denize girmek mümkün olmayacak. Yüz binlerce yıl radyoaktif kalan bu atıklar yüzünden İstanbul büyük bir felaketle karşı karşıya kalacak. Sadece bu bile nükleer enerjiye hayır demek için yeterli bir neden”.

“KİMSE HAYAL KURMASIN”
Nükleer felaketleri önlemenin tek yolunun nükleer santral yapmamak olduğunu söyleyen Üredi sözlerini, “Japonya bile bu felaketle baş edemiyor. Türkiye`de ise, davulun sesi uzaktan hoş gelir misali, Adalet ve Kalkınma Partisi bu ölümcül elektrik üretim biçiminde ısrar ediyor. Halka rağmen nükleer santral olmaz, tüm dünyada bu böyle oldu, Türkiye`de de böyle olacak. Kimse hayal kurmasın” diyerek noktaladı.

Basın metninin tamamı için bakınız

Basın açıklamasını izlemek için bakınız

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top