SİNOP NÜKLEER KARŞITLARININ YARGILANDIĞI DAVANIN İLK DURUŞMASI YAPILDI

Sinop Nükleer Karşıtı Platform (NKP) Bileşeni Temsilcilerinin yargılandığı davanın ilk duruşması, Sinop 1. Asliye Ceza Mahkemesi’nde 21 Ocak 2020 tarihinde görüldü.

Nükleer karşıtları, Sinop’ta nükleer güç santralına ilişkin yapılan ve halkın katılımının engellendiği, 6 Şubat 2018 tarihli Çevre Etki Değerlendirme (ÇED) Toplantısı’na dair şikayet ve itirazlarını iletmek için, Sinop Valilik Binası önüne gittiklerinde, kolluk güçlerinin orantısız ve haksız şiddeti ile karşılaşmıştı.

17 kişi hakkında, 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşü Kanunu’na aykırılık iddiası ile açılan davanın ilk duruşmasında, içlerinde Sinop Belediye Başkanı’nın da bulunduğu 15 kişinin ifadesi alındı. İfade veren sanıklar, Sinop’ta nükleer güç santralına karşı olduklarını, bu haksız dava ile bu konudaki demokratik meşru mücadelelerinin engellenmeye çalışıldığını, ÇED hakkında halkın bilgilendirilme toplantısının usulsüz yapıldığını ve yenilenmesi gerektiğini beyan ettiler.

EMO Avukatı Nuray Özdoğan ile Sinop NKP Avukatları Avukat Eşber Yağmurdereli ve Mehmet Horuş’un, NKP Bileşeni Temsilcilerinin savunmasına yaptığı dava, 21.02.2020 tarihine ertelendi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top