SİNOP NGS HALKIN KATILIMI TOPLANTISINA HALK ALINMADI

Sinop Nükleer Santralı ÇED süreci kapsamındaki Halkın Katılımı Toplantısı’na halk alınmadı. Salonun dolu olduğu gerekçesiyle Sinop’ta nükleer santral yapılmasına karşı çıkan kesimlerin toplantıya girişi engellenirken, zaten küçük olan salonun geceden doldurulduğu belirtiliyor. Toplantıya katılmak üzere giden TMMOB Yönetim Kurulu Üyesi Cemalettin Küçük, EMO Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Önder ve EMO Samsun Şube Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Özdağ da salona alınmadı. Sinoplular, TMMOB ve EMO tarafından verilen dilekçelerde, Halkın Katılımı Toplantısı’nın iptali ve salona almayan görevliler hakkında soruşturma açılması istendi.

Sinop Üniversitesi Ahmet Muhip Dıranas Uygulama Oteli`nde yapılacak ÇED Halkın Katılımı Toplantısı`na katılmak isteyen halk, salona 500 metre uzaklıkta bariyerler oluşturularak engellendi. Salonun dolu olduğu gerekçesiyle toplantıya alınmayanlar arasında Sinop Belediye Başkanı Baki Ergül, CHP`den Sinop Milletvekili Barış Karadeniz, İstanbul Milletvekili Ali Şeker ve Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, Gerze Belediye Başkanı Osman Belovacıklı, TMMOB Yönetim Kurulu Üyesi Cemalettin Küçük, EMO Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Önder ve EMO Samsun Şube Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Özdağ da vardı. Salona doldurulan AKP`liler tarafından toplantıyı protesto eden nükleer karşıtlarına karşı küfürlü saldırılar olurken, Sinoplulara polis tarafından biber gazlı müdahalede bulunuldu.

EMO Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Önder, saat 9`da başlayacak olan toplantıya katılmak üzere saat 8.30`da toplantı yerine gittiklerini, ancak 500 metre uzaklıkta kurulan bariyerlerden içeri geçirilmediklerini anlatırken, “Baştan almamak üzere bir niyetle hareket ettikleri görülüyor. Salonun dolu olduğu söyleniyor. Kimler tarafından ne zaman doldurulmuş? Görevliler içeriye alınmamamız yönünde direktif aldıklarını söylediler. Tabii bu direktifi kimin verdiği de belli değil” dedi.

Toplantı salonuna katılanlar arasında yer almayı başaran 2 kişinin toplantı sırasında “Hangi halk? Hepimizin sağlığıyla oynuyorsunuz” içerikli düşüncelerini belirtmeleri üzerine güvenlik görevlilerince müdahale edilerek gözaltına alındıkları öğrenildi.

Toplantı salonuna alınmayan kesimler, Sinop Valiliği önüne yürüyerek tepkilerini gösterirlerken, Valilik önündeki Sinoplulara biber gazıyla polis tarafından müdahale edildi. CHP Sinop Milletvekili Barış Karadeniz de polis tarafından yumruklu darp saldırısına uğradı. Bu arbedeler sırasında 1 kişi daha gözaltına alındı.

Valilik önünde bulunan gruptan yalnızca CHP`li vekiller ile TMMOB Yönetim Kurulu Üyesi Cemalettin Küçük`ün Sinop Valisi Hasan İpek ile görüşmesine izin verildi. Sinop halkı içeriye alınmadıkları Halkın Katılımı Toplantısı`nın iptali ve toplantıya katılımlarını engelleyenler hakkında işlem yapılması talebiyle Sinop Valiliği`ne dilekçe verdiler. Valiliğe TMMOB ve EMO adına da dilekçeler sunuldu.

EMO Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Önder tarafından Sinop Valiliği`ne verilen dilekçede şöyle denildi:

“…toplantıya katılımım kolluk görevlileri tarafından engellenmiştir. Toplantıya katılımın engellenmesi yönünde alınmış bir idari karar olduğu yönünde tüm diğer katılımcılarla birlikte tarafıma da sözlü bilgilendirme yapılmıştır. Ancak alınan kararın hangi idari merci tarafından alındığına ve içeriğine ilişkin net bir bilgi verilmemiştir. TMMOB Anayasa`nın 135. Maddesi ve 6235 sayılı Kanun`a göre kurulmuş, kamu kurumu niteliğinde meslek örgütüdür. Çevre Kanunu ve ÇED Yönetmeliği`ne göre meslek örgütlerinin ÇED sürecine katılımı gerekmektedir. Ancak üstlendiğim kamu görevi, kamu görevlisi olduğunu söyleyen kişiler tarafından engellenmiştir. Sinop Valiliği olarak hukuka aykırı Halkın Katılımı Toplantısı`nın iptal edilmesini ve toplantıya katılmamızı engelleyen kamu görevlileri hakkında gerekli idari soruşturmanın yapılmasını arz ve talep ederim.”

Valilik`te yapılan görüşmelerin ardından gözaltına alınanların serbest bırakılacağı “anonsla” halka duyurulurken, daha sonra burada Sinop Nükleer Karşıtı Platform Dönem Sözcüsü Murat Şahin bir açıklama yaptı. CHP`li 3 vekilin konuşmalarının ardından EMO Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Önder de bir açıklama yaptı. Valilik önünde yapılan açıklamalarda toplantıya halkın alınmamasına tepki gösterilerek, bu toplantının meşru olmadığının altı çizildi ve Halkın Katılımı Toplantısı`nın yapılmış kabul edilemeyeceği vurgulandı. EMO Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Önder açıklamasında “Buraya halkı bilgilendirme toplantısı için geldik. Ama toplantı salonuna alınmadan ayrılmak zorunda kaldık. Bu nükleer santralın üreteceği elektriğe Türkiye`nin ihtiyacı olmadığını ve mevcut kurulu güç ve yapılması planlanan santralların Türkiye`nin enerji ihtiyacını karşılamaya yeterli olduğunu anlatacaktık. Bu nükleer santrallara pahalı fiyatlar üzerinden verilen alım garantilerinin ülkemizin sırtına yeni yükler bindirdiğini söyleyecektik. Ama buna izin vermediler” diye konuştu.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top