NÜKLEER KARŞITLARINDAN SİYASİ PARTİLERE “NÜKLEER SANTRAL” UYARISI!

Nükleer Karşıtı Platform (NKP) “Akkuyu’ya Nükleer Yakıt Getirilmemeli” başlığı altında hazırladığı, 54 nükleer karşıtı kurum ve sivil toplum örgütünün imzası ile bir mesaj yayımlayarak iktidara aday tüm siyasi partileri uyardı. 19 Nisan 2023 tarihinde yayımlanan mesajda; nükleer santralların barındırdığı risklere dikkat çekildi. Nükleer santral inşaatının durdurulması istenerek,   “Mali açıdan büyük kamu zararı doğursa da ‘nükleer santralı kapatacağız’ demeyen hiçbir siyasi partiye oy vermeyeceğiz” denildi.  

Elektrik Mühendisleri Odası’nın (EMO) 2006 yılından bu yana sekretaryasını yürüttüğü, bünyesinde birçok meslek odası, sendika, sivil toplum kuruluşu, dernek temsilcisi, yaşam savunucusu ve aktivistlerin bileşen olarak içerisinde yer aldığı NKP, siyasi iktidarın Akkuyu Nükleer Santralı’na ilk nükleer yakıtın 27 Nisan 2023 tarihinde getirileceğini duyurmasının ardından seçim yarışında yer alan tüm siyasi partileri uyarmak amacıyla, “Akkuyu’ya Nükleer Yakıt Getirilmemeli” başlıklı bir uyarı mesajı hazırladı.

Ülke kaderini belirleyecek seçimlere sayılı günler kala, ülkemiz ve halkımızın geleceği için büyük tehdit unsuru olan nükleer santral projelerinin durdurulması adına tüm nükleer karşıtı kurumları imzaları ile mücadeleye katkı sunmaya çağıran NKP, hazırlanan uyarı mesajını 18 Nisan 2023 tarihinde NKP bileşeni kurumlar ve sivil toplum örgütlerinin imzasına açtı. 54 nükleer karşıtı kurum ve sivil toplum örgütünün imza koyduğu uyarı mesajı, 19 Nisan 2023 tarihinde siyasi partilere gönderilerek, kamuoyuna ilan edildi.  

Mesajda, Akkuyu’ya nükleer yakıt çubuklarının gelmesiyle ülke geleceğinin büyük tehdit altına alınacağına dikkat çekildi. 

Meslek örgütleri, bilim insanları ve Türkiye halkının tepkilerine rağmen, nükleer santral projelerinin ısrarla gündemde tutulmaya çalışılmasına tepki gösterilen mesajda, Akkuyu’da sorunlu inşaat sürecinin devam ettiği, Sinop’ta ise 2019 yılında maliyet artışları nedeniyle Japon yüklenici şirketin projeden çekilmesi ve Sinop Nükleer Santralı Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) olumlu raporuna karşı açılmış olan davanın henüz sonuçlanmamasına rağmen Rus şirketler ile pazarlıklar yapıldığı vurgulandı.   

Dünyadaki ilk “Yap, Sahip Ol, İşlet” modeline sahip Akkuyu Nükleer Santralı’nın hem ekonomik hem sosyal çevre felaketine yol açacağının altı çizilen mesajda, şu ifadelere yer aldı:

“Nükleer santralın proje maliyeti içinde olmayan atık yakıt çubuklarının ve çalışma süresinin bitiminde santralın bertaraf maliyetini, ekosisteme, canlılara, insan sağlığına, tarıma, balıkçılığa verdiği zararların maliyetini proje maliyetine eklediğimizde projenin iptalinden doğacak ekonomik kayıp ile karşılaştırılamayacak ölçüde ekonomik zarar önlenmiş olacaktır.

Bizler, ülkemizde faaliyetlerini sürdüren; meslek odaları, sendikalar, dernekler ve sivil toplum kuruluşları olarak hiçbir koşulda nükleer yakıtın Mersin Akkuyu’ya getirilmesini kabul etmiyoruz.  Ne dünyada ne ülkemizde nükleer santral istemiyoruz. Ülke geleceğimizin nükleer felaketlerle yok edilmesine izin vermeyeceğiz.”

Ülkemize felaket getirecek nükleer santrallara karşı duyarlı tüm kurumlar ve nükleer karşıtlarına mücadele çağrısı yapılan mesajda, “Mali açıdan büyük kamu zararı doğursa da ‘nükleer santralı kapatacağız’ demeyen hiçbir siyasi partiye oy vermeyeceğimizin altını çiziyoruz” denildi.

Uyarı mesajına imza veren kurumlar ve sivil toplum örgütlerinin isimleri şöyle:

NÜKLEER KARŞITI PLATFORM (NKP)

ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI (EMO)

TÜRK TABİPLERİ BİRLİĞİ (TTB)

KAMU EMEKÇİLERİ SENDİKALARI KONFEDERASYONU (KESK)

DEVRİMCİ İŞÇİ SENDİKALARI KONFEDERASYONU (DİSK)

NÜKLEER TEHLİKEYE KARŞI BARIŞ VE ÇEVRE İÇİN SAĞLIKÇILAR DERNEĞİ (NÜSED)

JEOLOJİ MÜHENDİSLERİ ODASI (JMO)

MERSİN NKP

SİNOP NKP

İSTANBUL NKP

EGE ÇEVRE PLATFORMU (EGEÇEP)

TÜKETİCİ KORUMA DERNEĞİ (TÜKODER)

TAKSİM GEZİ PARKI KORUMA GÜZELLEŞTİRME DERNEĞİ

EKOSFER

İSTANBUL TABİP ODASI (İTO)

MERSİN TABİP ODASI (MTO)

KUŞADASI ÇEVRE PLATFORMU

YEŞİLIRMAK ÇEVRE PLATFORMU

MALATYA ÇEVRE PLATFORMU

EKOLOJİ BİRLİĞİ

POLEN EKOLOJİ KOLEKTİFİ

İKLİM ADALETİ KOALİSYONU

SİNOP KENT HAKLARI DERNEĞİ (KENTSAV)

SİNOP NÜKLEER KARŞITI PLATFORM DERNEĞİ (SNKPDER)

EKOLOJİ POLİTİK

KÜÇÜKÇEKMECE SİNOPLULAR EĞİTİM KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ

MARMARA YAŞASIN GRUBU

BÜYÜK MENDERES İNİSİYATİFİ (BMİ)

RADİKAL YEŞİLLER

SİLİVRİ ÇEVRE DERNEĞİ

ULUSLARARASI ÇEVRE GAZETECİLERİ DERNEĞİ (UÇE)

ÇEVRE HABERLERİ AJANSI (ÇHA)

ÇEPEÇEVRE GAZETESİ

YEŞİL SOL EKOLOJİ ÇALIŞMA GRUBU

VALİDEBAĞ SAVUNMASI

FIRTINA İNİSİYATİFİ

LOC VADİSİ KORUMU PLATFORMU

KARADENİZ İSYANDADIR PLATFORMU

KUZEY ORMANLARI SAVUNMASI

MEZOPOTAMYA EKOLOJİ HAREKETİ

SAMANDAĞ RES KARŞITI MÜCADELE

BAKIRTEPE ÇEVRE PLATORMU

ADANA EKOLOJİ PLATFORMU

MUNZUR ÇEVRE DERNEĞİ

YAŞAM VE DAYANIŞMA YOLCULARI

YEŞİL DİRENİŞ EKOLOJİ YAŞAM GAZETESİ

MUĞLA ÇEVRE PLATFORMU

İKİZKÖY ÇEVRE KOMİTESİ

GÖKOVA EKOLOJİK YAŞAM DERNEĞİ

ENERJİ SANAYİ MADEN KAMU EMEKÇİLERİ SENDİKASI (ESM)

VETERİNER HEKİMLER DERNEĞİ

VETERİNER HEKİMLER DERNEĞİ SİNOP İL TEMSİLCİLİĞİ

SAMSUN ÇEVRE PLATFORMU (SAMÇEP)

SİNOP ÇEVRE DOSTLARI DERNEĞİ

SİNOP YAZARLAR, ŞAİRLER VE SANATÇILAR DERNEĞİ (SİYAŞAD)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top