NÜKLEERE KARŞI BİNLER YÜRÜDÜ

Akkuyu’da binlerce kişi ‘nükleer santrale hayır’ diye haykırdı. Yöre köylüleri de, milletvekilleri de, belediye başkanları da eylemdeydi.
Mersin Nükleer Karşıtı Platform’un çağrısı üzerine Gülnar’a bağlı Büyükeceli beldesinde bir araya gelen yüzlerce yurttaş, Akkuyu Nükleer Güç Santrali sahası önünde eylem yaptı. Eyleme CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı, BDP Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, Akdeniz Belediye Başkanı Fazıl Türk de destek verdi.

Mersin Bisikletli Gezginler, Mersin Keyfepedal, Mersin Doğa Gezginleri gibi gezi ve bisiklet kulüpleri de eyleme destek verenler arasındaydı.

Nükleer karşıtı gösteri, Büyükeceli beldesi meydanında toplanılmasıyla başladı. Nükleer karşıtları buradan, anayolu bir süre trafiğe kapatarak santralin yapılacağı alanın girişine kadar yürüdü. Göstericilerden bazıları demir kapıyı yıkmak için uğraş verirken güvenlik görevlilerinin müdahalesiyle arbede yaşandı. Bu sırada bir polis memuru atılan taş nedeniyle başından yaralandı.

Santral sahasına girme girişimleri sonuçsuz kalan nükleer karşıtları, eylemlerini sahanın girişinde yapılan basın açıklaması ile sonlandırdı. Burada açıklama yapan Mersin Nükleer Karşıtı Platform Dönem Sözcüsü Sabahat Aslan, “Nükleer santraller tarih boyunca milyonlarca insanın ölmesine ve sakat yaşamasına, milyarlarca para değerinin heba olmasına neden olmuştur. Nükleer santrallerin insanlığa verdiği ekonomik ve sosyal zararlarının korkunç boyutlarını Çernobil ve Fukuşima’da gördük. Nükleer santrallerde üretilen nükleer silahların özellikle Ortadoğu da halkların öldürülmesinde kullanılması acımasızlığının da bilincindeyiz” dedi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top