NÜKLEER SANTRALLER ÇALIŞTAYI DÜZENLENDİ

EMO Antalya Şubesi`nin sekreteryasını yürüttüğü Antalya Nükleer Karşıtı Platform yürütme kurulu tarafından, 13 Ekim 2012 Cumartesi Antalya Konyaaltı Belediyesi Feslikan Salonu’nda düzenlendi. Ülkemizde yapılması planlanan nükleer santraller ve dünyadaki nükleer felaketler ele alındığı ‘’Nükleer Santraller Çalıştayı’na ‘’ 100 kişi katıldı.Çalıştayın açılışını yapan Antalya NKP Dönem Sekreteri Elektrik Mühendisleri Odası Antalya Şubesi Başkan Yardımcısı İbrahim KÜCÜ, Türkiye’nin nükleer santral macerasının 40 yıla yakın süredir devam ettiğini ve tüm yargı süreçlerini devre dışı bırakan ülkeler arası anlaşmayla sürecin tekrar başladığını söyledi. Çalıştayın detaylarına yazımızın devamından ulaşabilirsiniz.

 

Almanya, İsviçre, Fransa, Çin gibi ülkelerin nükleer santrallerini bir bir kapattığını ve yeni projelerini de iptal ettiklerine dikkat çeken KÜCÜ, `Dünyada örneği olmayan bir uygulamayla Rusya ülkemizde nükleer santral sahibi olacak. Bu uygulamanın Rusya‘daki bir nükleer santralden elektrik almaktan tek farkı, çok daha pahalıya satın alacak olmamızdır` dedi.

Elektrik Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı İlhan METİN ve TMMOB Antalya İl Koordinasyon Kurulu Başkanı ve Ziraat Mühendisleri Odası Şube Başkanı Vahap TUNCER‘in de izlediği çalıştayın konuk konuşmacısı ise Akkuyu Nükleer Satrali‘nin kurulacağı bölgedeki Büyükeceli Beldesi‘nin Belediye Başkanı Mehmet KALE oldu.

Elektrik Mühendisleri Odası Antalya Şubesi Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Antalya NKP Dönem Sekreteri İbrahim KÜCÜ Çalıştayın açılış konuşmasında;

 ‘‘Saygı  değer konuklar,  değerli katılımcılar ,basınımızın güzüde temsilcileri,

Sizleri şahsım ve Antalya Nükleer Karşıtı Platformu Yürütme kurulu adına sevgi, saygı ve doslukla selamlıyorum.

Nükleer santral nedir? çevreye etkileri, sağlık üzerindeki etkileri, enerji ve sosyal boyutları ele alınan “nükleer santraller çalıştayı” na hoş geldiniz. Bizleri yalnız bırakmayarak onurlandırdığınız için teşekkür ederim.

Çalıştayın hazırlık çalışmalarında bizlere sağladıkları katkı ve desteklerinden dolayı belediye başkanlarımıza, mecliste grubu bulunan partilerin il başkanları ve yönetimlerine bir kez daha teşekkür eder saygılar sunarım.

Değerli Konuklar,

Çalıştayın birinci oturumunda konu enerji, sağlık ve hukuksal yönden ele alınacaktır.Öğleden sonraki oturumda ise  sosyal ve  çevre boyutu tartışılacaktır.

Türkiye‘nin nükleer santral macerası 40 yıla yakın süredir devam etmektedir. Tüm yargı süreçlerini devre dışı bırakan ülkeler arası anlaşmayla süreç tekrar başladı.

Acaba toplum olarak Nükleer tehlikenin farkında mıyız? 

26 Nisan 1986‘da nükleer santral kazası ile Çernobil‘in bütün kaderi bir anda değişti. Kaza, sadece Çernobil‘in değil, Avrupa‘nın, Karadeniz‘in kaderini etkiledi. Biz hâlâ felaketin etki ve acılarını yaşamaya devam etmekteyiz.Kazadan önce Çernobil‘in sokaklarında çocuklar oynuyordu. Son 26 yıldır Çernobil ve civarı, tüm yaşamın sona erdiği ıssız bir bölge haline geldi.

Geçen yıl Japonya nükleer felaketinden sonra yaşananlar… nükleer santral patlaması ve ardından radyasyon seviyesinin yükselmesi,santrallerin dünyamızı hızlı bir şekilde yok edebileceğini bir kez daha gösterdi.

Enerji ihtiyacı, kesintisiz, sürekli karşılanması gereken temel bir ihtiyaçtır. Peki bu  ihtiyaç nasıl karşılanacaktır?

Türkiye‘nin öz kaynakları kamusal bir hizmet anlayışı ile planlama kavramı içinde çevreye uyumlu teknolojilere yatırım yapılarak devreye alındığında, Türkiye hiçbir zaman enerjisiz kalmayacaktır.

Öz kaynaklarımız açısından incelediğimizde 120 bin megavata varan kurulu güç ile elektrik enerjisi potansiyelimiz, 560 milyar  kilovatsaattir.

Türkiye‘nin kendi potansiyelini değerlendirmesi durumunda bile önümüzdeki 30 yıllık sürecin talebini karşılayabilecek kaynağı mevcuttur. Yeni yatırımlar bir yana, mevcut kaynaklarımızı verimli kullanarak ciddi paralar harcamadan ve çevreyi kirletmeden elektrik talebi daha uzun süre karşılanabilir.

Bilimsel çalışmalar, ülkemizde yüzde 30‘lara varan enerji tasarrufu potansiyelinin olduğunu göstermektedir. Bu tasarruf potansiyelinin yüzde 15‘lik bölümünün, sadece bilinçlenme ve planlama ile kazanılabileceği, yine çalışmalar sonucu tespit edilmiştir.Verimli ve tasarruflu kullanılan enerji  en uygun enerjidir.

Günümüzde, ısıtma – soğutma sistemleri ve  sanayi alanlarında kullanılan motorların verimliliği hızla artmaktadır.Yeni, yerli ve yenilenebilir enerji yatırımlarının önü açılmalıdır.

Nükleer santrallerin güvenilir, gerçekçi sürdürülebilir olduğu ifade edilmektedir.Peki biz neden karşıyız?

Değerli katılımcılar,

Bu güne kadar, 29 ülkede bulunan toplam  440 adet nükleer reaktörde, raporlanan 6000‘in üzerinde kaza olmuştur. En vahim sonuçlara neden olanlar 1979 yılında ABD üç mil adası, 1986 yılında Çernobil, 2011 yılında Japonya nükleer santral kazalarıdır.

Fukuşima`da yaşanan felaketin ardından Almanya 7 santralini kapattı ve 2022 yılına kadar tüm nükleer santrallerini kapatacağını açıkladı. İsviçre üç yeni nükleer reaktör plânını iptal etti ve 2034 yılına kadar nükleer santrallerine kilit vuracağını açıkladı. Geçtiğimiz yıl İtalya`da yapılan referandumda halkın yüzde 95`i nükleere hayır dedi, Fransa ve Rusya`da nükleer santral istemeyenlerin oranı yüzde 83, Japonya`da yüzde 84 dür.

Nükleer santrali bugün kapatıyoruz deseniz bile binayı ve atıkları yok edemiyorsunuz önünüzde sorun gelecek yıllara hep taşınmakta…

Geleceğimizden emanet aldığımız çevremizi, beldemizi, ilçemizi, ilimizi, bölgemizi, ülkemizi ve dünyayı en az zararla daha yeşil olarak devretmek zorundayız.

Çalıştayın verimli geçeceği inancıyla saygılar sunarım.‘‘ dedi.

Açılış konuşmalarının ardından I. Oturum Başkanlığı‘nı Antalya Eşgüdüm Kurulu Başkanı Avukat Abit KÜÇÜKARSLAN‘nın yaptığı Nükleer Santrallerin “Nükleer santral nedir?, Sağlık üzerine etkileri ve Hukuk ” başlıklı konularının irdelendiği I. oturum toplantısına geçildi. I. Oturum konuk konuşmacıları olarak; Elektrik Mühendisleri Odası Yazmanı Mehmet BOZKIRLIOĞLU, Ankara Tabip Odası‘ndan ve Nükleer Tehlikeye Karşı Barış ve Çevre İçin Sağlıkçılar Derneği Genel Sekreteri  Dr. Derman BOZTOK ve Antalya Barosu‘ndan Avukat Tuncay KOÇ yer aldılar.Konuşmaların ardından soru ve cevap bölümü ile ilk oturum tamamlandı.

Çalıştayın II. Oturumuna Elektrik Mühendisleri Odası Mersin Şube Başkanı Seyfettin ATAR başkanlık yaptı.Bu oturumda Nükleer Santrallerin kültürel ve Sosyal etkileri tartışıldı.II. Oturum konuşmacıları; Alevi Kültür Denekleri Konyaaltı Şubesi Başkanı Tahsin AKPINAR, DİSK Akdeniz Bölge Temsilcisi Matoş KONCA, Antalya ESM Başkanı Tanju İŞERİ ve Mersin‘in Gülnar İlçesi Büyükeceli Beldesi Belediye Başkanı Mehmet KALE yer aldılar.Konuşmaların ardından  soru, cevap bölümü ile oturum tamamlandı.Dilek – temenniler bölümü ile  çalıştay sona erdi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top