NKP GENİŞLETİLMİŞ YÜRÜTME KURULU TOPLANIYOR

lektrik Mühendisleri Odası`nın (EMO) bileşenlerinden olduğu Nükleer Karşıtı Platform`un (NKP) Genişletilmiş Yürütme Kurulu Toplantısı, 26 Mayıs Cumartesi günü saat 14.00`te EMO Genel Merkezi`nde gerçekleştirilecek.

NKP adına yayımlanan toplantıya çağrı metninde, Türkiye`nin elektrik üretimi için ihtiyacı olmamasına rağmen zorla dayatılan nükleer enerji santralları konusunda son dönemde bazı gelişmeler yaşandığına işaret edildi. Akkuyu NGS için halen devam eden hukuki süreç yok sayılarak Nisan ayında temel atma töreni gerçekleştirildiği; Sinop NGS için de Şubat ayında göstermelik bir halkın katılımı toplantısı yapıldığı, ancak Sinop halkının toplantıya alınmadığı anımsatılan metinde, şöyle denildi:

“Nükleer santrallar konusunda toplumdaki büyük direnci görmezlikten gelen iktidar, nükleer karşıtlarının Çernobil Felaketi`nin 32. Yıldönümü ve Fukuşima`nın 7. Yılı nedeniyle 22 Nisan`da Sinop`ta yapmak istedikleri mitingi ise ‘güvenlik` gerekçesiyle yasaklamıştır. Buna rağmen Sinop`ta bir araya gelen nükleer karşıtları bir basın toplantısı düzenleyerek, yaklaşan tehlike konusunda kamuoyunu uyarmıştır.

İçinde bulunduğumuz koşullarda, nükleer enerji üretimine ve nükleer silahlara karşı çalışmalar yürüten kurum, kuruluş ve kişilerden oluşan Nükleer Karşıtı Platform`un (NKP) çalışmaları daha da önem kazanmıştır. Bu kapsamda kurumlar arası işbirliği olanaklarını artırmak, daha etkin çalışmalar gerçekleştirmek ve önümüzdeki dönem etkinlik programını belirlemek amacıyla NKP Genişletilmiş Yürütme Kurulu`nun toplanmasına karar verilmiştir.”

NKP`nin çağrı metni tüm platform bileşenlerinin yanı sıra çevre dostu diğer kurum ve kuruluşlara da iletildi.

NKP Genişletilmiş Yürütme Kurulu Toplantısı

Tarih: 26 Mayıs 2018 Cumartesi

Saat: 14.00

Yer: EMO Merkez Konferans Salonu (Ihlamur Caddesi No:10 Teras Kat Kızılay-Ankara)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top