Mersin’de Nükleer Karşıtı Eylem

Mersin‘in Gülnar İlçesine Bağlı Akkuyu Beldesinde Yapılması Planlanan Nükleer Santral, Yürüyüşle Protesto Edild.

Mersin‘in Gülnar ilçesine bağlı Akkuyu beldesinde yapılması planlanan nükleer santral, yürüyüşle protesto edildi.

Mersin Nükleer Karşıtı Platform tarafından organize edilen yürüyüş için çeşitli sivil toplum örgütü üyelerinin yanı sıra Niğde‘nin Ulukışla ilçesinden gelen vatandaşlar, Atatürk Caddesi’ndeki büyükşehir belediye binasının önünde toplandı.

Grup, pankartlarla, slogan atarak, polisin güvenlik önlemleri altında Hastane Caddesi’nden AK Parti il binasının önüne geldi.

Platform sözcüsü Sabahat Aslan, ‘dünyanın, üzerinden 24 yıl geçmesine rağmen Çernobil faciasının zararlarını halen ödediğini’ öne sürdü.

Bu faciadan Türkiye’nin de etkilendiğini belirten Arslan, şöyle konuştu:

‘Kazadan sonra yetkililer gerekli önlemleri aldırmayarak ve bilimsel çalışmaların yapılmasını engelleyerek tonlarca radyasyonlu çay ve fındık gibi besinleri tüketmemize göz yumdu. Bugün de Çernobil kazasının sonuçları hakkında bilimsel çalışmaların yapılması engelleniyor ve çarpıtılıyor. Kazadan en çok etkilenen Doğu Karadeniz Bölgesi’nde bugünlerde kanser oranının artışı yüzünden Sinop halkı yas tutuyor. Buna rağmen yetkililer hala yaşananlardan ders almamış olacak ki Akkuyu ve Sinop‘ta nükleer santral kurmak istiyor.’

Nükleer santrallerin ekonomik maliyetinin çok yüksek olmasının yanı sıra dışa bağımlı teknoloji olduğunu ifade eden Aslan, ‘Hükümeti nükleer maceraya sürükleyecek nükleer santral projelerinden vazgeçmeye, temiz enerji kaynaklarına ve enerji verimliliğine yatırım yapmaya çağırıyoruz’ dedi.

Don Kişot‘ lakaplı Osman Akkuş‘un atı, mızrağı ve kalkanıyla katılarak destek verdiği eylem, basın açıklamasının ardından sona erdi.

Kaynak: http://www.haberler.com/mersin-de-nukleer-karsiti-eylem-haberi/

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top