BASINA VE KAMUOYUNA

logo

18 Ocak 2013 tarihinde düzenlenen bir dizi operasyon sırasında gözaltına alınan Çağdaş Hukukçular Derneği üyesi Avukat Efkan Bolaç aynı zamanda İstanbul Nükleer Karşıtı Platform’da gönüllü çalışan bir doğa severdir. Rus devletinin ihalesiz kurmak istediği ve 60 yıl işletmeyi planladığı Akkuyu Nükleer Güç Santrali projesi, Mayıs 2010’da uluslararası ikili anlaşmayla TBMM onayından hızlıca geçirilmiş, bu sayede ulusal ve yerel mahkemelerde yurttaşların dava açma yolunu tıkamıştır. 

Avukat Efkan Bolaç, Adalet ve Kalkınma Partisi’nin atom santrali projesini çeşitli bilimsel, çevresel ve ekonomik verilere rağmen dayatmasına  karşın, sağlıklı yaşam hakkını savunmak üzere adalet arayan nükleer karşıtlarından biridir. Gözaltına alınıncaya dek, Bolaç da bizler gibi Türkiye’nin nükleersiz, temiz bir ülke olması yolunda mücadele etmekte, gelecek kuşakların radyasyonsuz bir dünyada yaşaması için ter dökmekteydi.

İstanbul Barosu tarafından gözetmenlik görevini yerine getirmek için bürosundan ayrıldığında emniyet kuvvetleri tarafından gözaltına alındı. Bolaç’ın gözaltına alınma biçimini kınıyor, İstanbul Nükleer Karşıtı Platform olarak sürecin takipçisi olacağımızı ifade ediyoruz.

Uluslararası bir dayanışma günü kabul edilen “24 Ocak, Tehlikedeki Avukatlar Günü” nde arkadaşımızın tekrar aramızda olmasını dileriz.

İstanbul Nükleer Karşıtı Platform


Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top