Akkuyu’da Nükleere Hayır Yürüyüşü

Türkiye’nin ilk Nükleer Enerji santrali olması düşünülen Akkuyu Nükleer Santralinin kurulmasını protesto eden Nükleer Karşıtı kuruluş ve sivil toplum örgütleri geçen yıl olduğu gibi bu yılda geniş katılımlı bir yürüyüş gerçekleştirdiler.
7 Temmuz tarihinden bu yana devam eden Akkuyu Çadır kampının en önemli ve ses getirecek eylemi olarak Mersin NKP tarafından organize edilen “Nükleere Hayır “ yürüyüşü, çevre illerden gelen sivil toplum kuruluşları, meslek odaları ve parti üyelerinin katılımıyla Büyükeceli Belediyesinin önünde yürüyüş korteji oluşturularak başladı. Farklı siyasi partilerin, NKP bileşenleri içerisinde yer alan odaların temsilcilerinde yer aldığı kortej yürüyüşün başlamasıyla santralin kurulacağı yer olarak planlanan bölgeye kadar sloganlar atarak devam etti.


Sloganların Hedefi AKP İktidarı
Nükleere Hayır yürüyüşüne Mersin başta olmak üzere Adana, Antalya illerinin yanı sıra yakın ilçelerde bulunan çevre dernekleri de destek olmak ve nükleere hayır demek için yürüyüşte yer almışlardı. 1000 kişinin üzerinde olan kalabalık sloganlar atarak tepkilerini dile getiriyorlardı.
Nükleer Karşıtlarının 3 km’lik yürüyüşü sırasında atılan sloganlardan en fazla nasibini alan AKP İktidarı oldu.


Demir Parmaklıkları Aşmak!
Nükleere Hayır yürüyüşü sıcak bir havada yapılıyor olması yürüyüşün renkli ve çok sesli geçmesine engel olurken,yürüyüş korteji belli aralıklarla mola vererek katılımcıların dinlenmesi sağlandı. 
Nükleer Santralin yapılacağı bölgeye yaklaştıkça, tansiyonu artan yürüyüş, uzun demir kapıların görünmesiyle nükleer karşıtı kabalık kapılara hucüm ettiler. Kapıları sallayan, taşlarla vuran, tırmanan kalabalık dakikalarca herkesi rahatsız eden bir gürültüye neden oldular. Demir kapıların açılmasını isteyen nükleer karşıtları, bu talepleri karşılık bulmayınca tepkilerini sloganlar atarak ve taşlarla demir kapılara vurarak gösterdiler.
Chp Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcının nükleer santral önünde basın mensuplarına yaptığı açıklamada “ bölge halkının başta olmak üzere kimsenin nükleer santral istemediğini ve AKP iktidarının usulsüzlere ve hukuka aykırı bir politika izlediğini” dile getirdi. 
Daha sonra Mersin NKP sözcüsü Basın açıklamasını okuyarak, katılımcılara teşekkür ederek yürüyüşün sona erdiğini dile getirdi. Basın açıklaması sonrası sonrasında bekleyişi sürdüren nükleer karşıtları daha sonra dağıldılar.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top