YİNE AKKUYU YİNE VUKUAT!

Basına ve Mersin Halkına!

Hep söyledik, söylemeye devam edeceğiz. Nükleer santraller gereksizdir. Nükleer santraller ölümdür, vahşettir, talandır. Ve kuruldukları günden günümüze kadar geçen sürede hemen hergün nükleer santrale karşı durmamızı haklı gösteren gelişmeler oluyor.

Haklı çıkmamız bizi, yani yaşam savunucularını rahatlatmıyor, rahatlatmıyor çünkü telafisi mümkün olmayan tahribatlar yaratıyor. Dünya bu kötü örneklerle dolu. İşte Çernobil, işte Fukuşima ve Kars-Iğdır sınırının hemen yakınında teknolojisi müzelik olmuş ve kapatılma kararına rağmen hâlâ faaliyete devam ederek radyasyon yayan Metzamor nükleer santrali. Ve Edirne sınırındaki Kozluduy nükleer santrali!

HES lerinizle suyumuzu, JES lerinizle toprağımızı, Termik santrallerinizle havamızı, madenlerinizle her şeyimizi kirlettiniz. Barajlarınızla 12 bin yıllık tarihimizi, kültürümüzü yok ettiniz. Nedir bu toprakların, bu topraklarda yaşayan canlıların sizden çektiği? Doymak bilmez rant açlığınızı, daha çok kazanma hırsınızı bizim yaşamımızdan doyuramazsınız. Buna izin vermeyeceğiz!

Ve Akkuyu. Başlıkta “Yine Akkuyu yine vukuat” demiştik. Maviyle yeşilin birlikteliğini bitirdiniz, denizi doldurdunuz, adacıkları yok ettiniz. Aklınızsıra zemini sağlamlaştırmak için yeraltı mağaralarını dinamitle çökerttiniz. Yetmedi salgın koşullarında işçileri çalışmaya zorladınız ve Mersin’in bütününde salgının yayılmasına katkı koydunuz. Ve son vukuatınız ise işçilerin parasını ödememekle gerçekleştirdiniz.

O kadar öyleki, kâr hırsınız, rantçı zihniyetiniz yüzünden; Ülkemize 70 milyar dolara mal olacak ve azami ömrü 50 yıl sürecek nükleer santralin yerine doğayla barışık yatırımla 100 binden fazla kişiye istihdam sağlanabilirdi! Yine çok daha az parayla mevcut enerji nakil hatlarının modernizasyonu yapıldığında nükleer santralin üreteceği iddia edilen enerjinin enaz üç misli enerji kazanmış olacağız. Ve işte Almanya; nükleer santrallerin etkilerinin ortadan kaldırılması ve sökülmesi 1 Trilyon dolara mal oluyor.

Anlaşılıyor ki sizin bu topraklara, bu topraklarda yaşayan canlılara sadece zarar veriyorsunuz. Topraklarımızdan, hayatımızdan çıkın gidin!

Siz kim misiniz? Siz ROSATOM sunuz, Siz ALSTOM sunuz, Siz İÇTAŞ sınız, CENGIZ HOLDING siniz. Siz bir avuç uluslarüstü sermayenin temsilcisisiniz. Doğaya düşman, yaşama düşman olanlarsınız!

Mersin Nükleer Karşıtı Platform!

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top