SİNOP’TAN TÜRKİYE’YE NÜKLEERSİZ YAŞAM ROTASI

AKP iktidarının nükleer santral inadı, Sinop’ta Nükleer Karşıtı Platform (NKP) tarafından düzenlenen mitingle protesto edildi. On binlerce kişinin katıldığı mitingde, sloganlar ve pankartlar eşliğinde nükleer santral istenmediği haykırıldı. NKP’nin sekretaryasını yürüten Elektrik Mühendisleri Odası, hem düzenleme hem de katılım açısından mitinge destek verdi. Mitingde EMO adına konuşan Yönetim Kurulu Yazmanı Hüseyin Önder, Sinop’ta nükleer santral kurulmasına ilişkin anlaşmanın TBMM’nin son günlerinde yasalaştırılmasını “AKP fırsatçılık yapmıştır” sözleriyle eleştirdi.

AKP iktidarının seçimler öncesinde TBMM`den alel acele geçirdiği Japonya ile yapılan anlaşma kapsamında nükleer santral kurulması planlanan Sinop`ta Çernobil Felaketi`nin yıldönümü nedeniyle 25 Nisan Cumartesi günü büyük bir miting düzenlendi. Başta Ankara, İstanbul, İzmir ve Mersin olmak üzere yurt çapında katılımın olduğu miting Uğur Mumcu Meydanı`nda gerçekleştirildi. Sabahın erken saatlerinden itibaren Diyojen Heykeli önünde buluşan katılımcılar, Sakarya Caddesi üzerinden Uğur Mumcu Meydanı`na sloganlar eşliğinde yürüdüler.

Mitinge; Sinop`taki tüm çevre platformları, ilçe köylerinden binlerce kişinin yanı sıra Samsun, Trabzon, Artvin, Ordu ve Karadeniz Bölgesi`nin diğer kentlerinden ekoloji örgütleri, HES karşıtları, İstanbul, Ankara başta olmak üzere çeşitli kentlerden emek ve demokrasi güçleri katıldı. Sinop Çevre Platformu, SİYAD, Munzur Çevre Platformu, Yeşil Gerze Çevre Platformu, Derelerin Kardeşliği Platformu, Kuzey Ormanları Savunması, Ayancık Çevre Koruma Derneği, Tonya Çevre Platformu, Fatsa-Ünye Doğa Koruma Platformu, Patika Ekoloji Kolektifi, Birleşik Haziran Hareketi, CHP, HDP, ÖDP, SDP, KESK ve bağlı sendikalar, EMO başta olmak üzere TMMOB ve bağlı odalar, Halkevleri, AKA-DER, TÜKODER, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Sosyalist Kadın Meclisleri, Grenpeace, gençlik örgütleri, hukukçular, öğrenciler, Çarşı, Trabzonsporlular, sporcular ve toplumun her kesiminden yurttaş katıldı. Motor Sporları Federasyonu, 100 motor bisikleti ile mitinge destek verirken; CHP Grup Başkanvekili ve Sinop Milletvekili Engin Altay ile İstanbul Milletvekili Melda Onur ve bazı belediye başkanları da katıldı.
“Nükleere Hayır”, “Nükleer Öldürür, Nükleere Geçit Yok”, “Doğa Talanına, Nükleere Hodri Meydan”, “Yürüyoruz Üstüne Doğa Düşmanlarının, Nükleercilerin, Yağmacıların”, “Nükleer kaza anında ilk yapılacak çocuğuna veda öpücüğü vermek, “AKP elini Sinop`tan çek”, “Ne Sinop`a ne Akkuyu`ya nükleer olmasın dünyada”, “Biz çocuklarımıza nükleersiz gelecek bırakacağız” döviz ve pankartları taşındı. Yürüyüş boyunca “Nükleere inat, yaşasın hayat”, “Susma haykır, nükleere hayır”, “Gün gelecek devran dönecek, AKP halka hesap verecek” sloganları ve alkışlar eşliğinde nükleer santral kurma planları protesto edildi. Meydana açılan Atatürk Caddesi`nin de tamamen dolduğu mitingde, kanser nedeniyle yaşamını yitiren ve nükleer karşıtı mücadelenin de simgelerinden biri haline gelen Karadenizli sanatçı Kazım Koyuncu`nun şarkıları eşliğinde horon tepildi. Praksis Grubu, Hasan Akyol, Nurettin Güleç ve Berkhan Güder de şarkılarıyla miting alanına coşku kattılar.
Miting konuşmalarına başlamadan önce Sinop`ta nükleere karşı gençlik şenliklerine katıldıkları sırada boğularak yaşamını yitiren üniversite öğrencileri Soner ve Ömer Balta, Güneş Korkmaz ile doğa talanlarına karşı mücadele verirken yaşamını yitirenler, Kazım Koyuncu, Metin Lokumcu, gezi eylemlerinde katledilenler anıldı.

Sinop Nükleer Karşıtı Platform Koordinatörü Zeki Karataş, “Sinop`a nükleer santral yaptırtmayacağız. Akkuyu ve İnceburun`daki projelerin hayata geçmesine izin vermeyeceğiz. Direneceğiz ve mücadele edeceğiz” dedi. Sinop Belediye Meclisi Üyesi ve Balıkçılar Kooperatifi Yönetim Kurulu Üyesi Oktay Türkoğlu ise, “Nükleer varsa hamsi mamsi yok. Bizler ailelerimizin geçimini Sinop palamutu ile sağlıyoruz. Balıkçılığımız yok ediliyor. 600 balıkçımız var. 4000 kişi balıkçılıkla geçiniyor. Bu kadar insanı aç bırakmaya kimsenin hakkı yok. Ailelerimizin açlığa mahkum edilmesine izin vermeyeceğiz.” diye konuştu. Gerze Yaykıl köylüleri adına konuşan Beyza Sertkaya da, “Benim köyüme termik santral yapılmak istendiğinde ben 10 yaşımdaydım. Biz direndik ve kazandık. Kendi geleceğimiz ve doğamızı temiz tutmak için nükleer santral istemiyoruz” dedi.

AKP Fırsatçılık Yaptı
Elektrik Mühendisleri Odası Genel Sekreteri Hüseyin Önder, Sinop`ta nükleer santral yapılmasına ilişkin Japonya ile yapılan anlaşmanın TBMM`nin son günlerinde yasalaştırılmasına tepki göstererek, şöyle konuştu:
“Japonya tüm termik santrallerini kapatırken biz Japonya`ya gel burada nükleer santral yap diyoruz! Binlerce yıl yok olmayan bu nükleer santralleri ne yapacağız? Bu işin içerisinde çok büyük paralar var. Nükleer santral anlaşmasını onaylanmak üzere Meclis`e getiren AKP Hükümeti fırsatçılık yapmıştır. Ancak o santralın yapılması mümkün olmayacaktır. 31 Mart`taki elektrik kesintilerini açıklayamayan Enerji Bakanı bunu böyle bilsin.”
KESK Eş Genel Başkanı Şaziye Köse, vahşi kapitalizmin büyüme ve enerji üretimi adı altında “ölüm” vadettiğini söyledi. Köse, televizyonlarda yayımlanan Akkuyu nükleer santral reklamlarını da şöyle eleştirdi:
“Günlerdir televizyon reklamlarında nükleer santral propagandası yapılıyor. Çocuklara 23 Nisan`da nükleer santral iyi bir şeymiş gibi anlatıldı. Çocuklarımızın geleceğini tehlikeye atanlar bunu güzel bir biçimde pazarlıyor. Ancak nükleer santralin ülkemize hiçbir yararı yok. İhtiyacımız da yok. Rant ve para uğruna insan hayatını tehlikeye atıyorlar” dedi.
Miting kürsüsüne gelen Türkiye Barolar Birliği Çevre Komisyonu Üyesi Burhan Uyar da “Türkiye Barolar Birliği ve Barolarımız yaşam savunucularının daima yanında duracaktır” sözleriyle Türkiye Barolar Birliği`nin desteğini duyurdu.
CHP Grup Başkanvekili ve Sinop Milletvekili Engin Altay, nükleer santrallara karşı uzun zamandır saygın, meşru, haklı bir mücadele verildiğini ifade ederek, şöyle konuştu:
“42 gün sonra Türkiye sandığa gidecek ve 8 Haziran sabahı Sinop halkının, Mersin halkının, Türkiye halkının hayatıyla kumar oynamak anlamına gelen bu adi projeyi çöpe atacağız. Söz veriyorum. Partim adına da söz veriyorum. Bizler, sizler Taksim`de direndik, başardık, Gerze`de direndik başardık, İnceburun`da mı başaramayacaktık?”
Altay, iktidarın kurmayı planladığı nükleer santrallarda Türkiye Cumhuriyeti`nin hiç bir tasarruf hakkı olmadığına da dikkat çekerek, enerjide dışa bağımlılığın daha da artırılacağı uyarısında bulundu.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top