Nükleercilere OYYOK!

Akkuyu’da kurulması planlanan nükleer santrale karşı mücadele eden Mersin Nükleer Karşıtı Platform, geçtiğimiz günlerde belediye başkan adaylarına ‘nükleer karşıtı mücadeleye destek olacaklarına dair taahhütname imzalama’ çağrısında bulunmuş, çağrıya CHP, BDP, DSP, İşçi Partisi adayları yanıt vermişti. Platform üyeleri, kampanya kapsamında Kuvva-i Milliye Caddesi üzerinde yurttaşlara broşürler dağıttılar ve seçimlerde ‘nükleere karşı çıkmayan partilere oy vermeyin’ çağrısında bulundular.

Broşür dağıtımından önce bir açıklama yapan platform sözcüsü Sabahat Aslan,  Türkiye’nin nükleer çöplük olmasına, nükleer silahlanmaya, nükleer lobilerin kâr hırsı için santraller kurulmasına karşı mücadele ettiklerini belirterek “Bizler ülkemizin hiçbir yerinde nükleer santral istemiyoruz. Bilimsel gerçeklere karşı durmayanlara oy vermeyin” dedi.

Etkinliğe destek veren CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı, nükleer santraller sorununun bir insanlık sorunu olduğuna dikkat çekerken Denizli Milletvekili İlhan Cihaner “İktidarın halk düşmanı politikaları, enerji politikalarında da kendini gösteriyor” dedi. HDP Eş Genel Başkanı Ertuğrul Kürkçü de “Nükleer santrallere sadece insanlar için değil, tüm canlılar adına karşı çıkıyoruz. Kendimizi sadece insanların değil dağdaki ayının da, uçan kuşların da vekili olarak görüyoruz” dedi.

Açıklamaların ardından platform üyeleri, ‘Nükleere oy verme’ sloganlarının yer aldığı broşürleri yurttaşlara dağıttılar. 

Bu haber 26.03.2014 tarihinde http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/cevre/54465/Nukleercilere_oy_yok.html adresinde yayınlanmıştır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top