Nükleer Santral Artık İki Kat Daha Pahalı

Mersin’deki nükleer santrale dolar üzerinden verilen alım garantisi, çivisi çakılmamış santralden üretilecek elektriğin fiyatını şimdiden iki kat arttırdı.

Mersin’in Gülnar ilçesinde kurulmak istenen Akkuyu Nükleer Santrali şimdiden elektrik faturalarının kabusu oldu.

12 Mayıs 2010 tarihinde Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) hükümeti ve Rus devlet şirketi Rosatom arasında elektrik alım garantilisi verilerek imzalana nükleer anlaşma sonucu daha santral yapılmadan  dolardaki artışla birlikte elektrik fiyatı şimdiden iki katına çıktı.

Maliyeti 20-25 milyar doları bulacak nükleer santral için Rosatom şirketine santral bittikten sonra üretilecek elektriği satın alma garantisi de verilmişti. Türkiye, 15 yıl boyunca ilk iki reaktörün üreteceği elektriğin yüzde 70’ini, diğer iki reaktörün üreteceği elektriğin ise yüzde 30’unu Rus devlet şirketi Rosatom’un Türkiye’deki uzantısı Akkuyu Nükleer A.Ş.’den kilovatsaat başına 12,35 dolar sent ödeyerek satın almayı taahhüt etmişti.

NKP İstanbul Dönem Sözcüsü Fatoş Çırnaz, “AKP hükümeti ilk başta bu anlaşmada verilen fiyatın ucuz olduğunu öne sürerek, piyasadaki elektrik fiyatlarının üzerinde olmasına rağmen bu alım garantisini savundu. Dolardaki artış nedeniyle, başta Enerji Bakanlığı olmak üzere nükleer enerjiyi savunanların ağzını şimdi bıçak açmıyor. Anlaşma imzalandığında Merkez Bankası dolar kuru 1,52 TL’yi gösteriyordu. Şimdi ise 3 TL’ye doğru yaklaşıyor. Alım garantisi dolar üzerinden verildiği için nükleer santral macerasından vazgeçilmemesi halinde, bu iki kata yakın fiyat artışı faturalara yansıyacak” açıklamasını yaptı.

Hükümeti ve nükleer sevdalılarını pahalı, kirli ve tehlikeli nükleer santrale karşı en başından beri uyardıklarını belirten Çırnaz, “Arkasında hangi karanlık ilişkilerin olduğunu bilmediğimiz nükleer santral projesi, çevre ve yaşam hakkını tehdit ettiği gibi Rus devlet şirketine para kazandırmak dışında hiçbir ekonomik “fayda” da sağlamıyor. Sinop’taki nükleer proje de aynı Mersin gibi dolar üzerinden alım garantisi verildiği için şimdiden ekonomik bir enkaza dönmüş durumdadır” dedi.

NKP İstanbul Dönem Sözcüsü Fatoş Çırnaz  “Türkiye’yi nükleer ve ekonomik bir bataklığa sürükleyecek bu iki projenin de hiç başlamadan durdurulması gerek. Yetkilileri ve elektrik abonelerini bir kez daha uyarıyoruz” dedi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top