NÜKLEERE İNAT YAŞASIN HAYAT GÖKKUŞAĞI ŞENLİĞİ YAPILDI

Nükleer Karşıtı Platform tarafından 28 Nisan 2012 Cumartesi günü `Nükleere İnat Yaşasın Hayat – Gökkuşağı Şenliği` etkinlikleri kapsamında nükleer karşıtı sanatçı ve halkımızın katılımıyla Kadıköy Selamiçeşme Özgürlük Parkı`nda Saat: 14:00-20:00 arasında etkinlik düzenlendi. Konser öncesinde parkta açılan imza stantlarıyla bildiri dağıtımı ve konser çağrısı yapıldı. Ayrıca açılan Çernobil`de nükleer facia sonrası çekilen fotoğraflar parkın içinde sergilendi. Öğleden sonra başlayan şenliğin açılış konuşmasını EMO İstanbul Şubesi Y.K Yedek Üyesi ve NKP İstanbul dönem sözcüsü Nurcan Bircan Yayla yaptı.

Yayla konuşmasında; “Daha Çernobil`in etkisi topraklarımızdan silinmemişken, binlercemizi kansere kurban verirken, Akkuyu halkı ‘Burada santral yapılmasına rızamız yok‘ demişken, ÇED toplantısını yaptırmamışken, 30 yıldır nükleer karşıtı güçler ‘Ne Dünyada ne de Türkiye`de nükleer santral yaptırmayacağız‘ diye sokakları aşındırırken, şimdi de Sinop için sessiz sedasız mutabakatlar imzalanıyor.

Nükleer santrallar konusu çok kirli bir iş, Hayır herkesin bildiği gibi sadece kullandığı teknoloji, yakıt ve atık konusundaki kirlilikten söz etmiyorum. Ya da bir kaza durumunda ortaya çıkan yaşam ve doğa felaketi açısından da herkesin bildiği bir felaket de değil kastımız. Nükleer santral konusu her açıdan çok kirli. Nükleer enerji tekellerinin çalışma yöntemleri de tamamen kirli. Ticari acıdan da , uluslar arası ilişkiler açısından, demokrasi açsından bu alanda yaşanan kirlilik belki de hepimizin en az bildiği kirlilik biçimleri.” dedi.

Açılış konuşmasının arından Grup Kül, Meluses, Karagüneş, Taner Öngür ve Serap Yağız, şarkılarını seslendirdiler. Grupların ardından ÇMO Y.K Üyesi Mevhibe Gözcelioğlu ve Avukat Efkan Bolaç sahneye çıkarak ne Akkuyu‘da ne Sinop‘ta nükleer santral istemediklerini ve nükleere karşı mücadeleyi sürdüreceklerini açıkladılar. Konuşmaların ardından gruplar sahneye çıkmaya devam ettiler. Nejat Yavaşoğlulları`nın sahne almasının ardından İstanbul NKP Bileşenleri sahneye çıkarak katılımcıları selamladılar. EMO Merkez Y.K. Üyesi Erhan Karaçay da bir konuşma yaptı. Konuşmaların ardından Marsis sahne aldı ve konsere gelenler hep birlikte horona durdular. Horonların ardından Teneke Trampet ve son olarak Moğollar sahne aldı. 300`e yakın kişinin izlediği ve sloganlara katıldığı konserin ardından etkinlik sona erdi.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top