NÜKLEER TASARIYA HAYIR

<!– /* Style Definitions */ p.MsoNormal, li.MsoNormal, div.MsoNormal {mso-style-parent:””; margin:0cm; margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:12.0pt; font-family:”Times New Roman”; mso-fareast-font-family:”Times New Roman”;} @page Section1 {size:612.0pt 792.0pt; margin:70.85pt 70.85pt 70.85pt 70.85pt; mso-header-margin:35.4pt; mso-footer-margin:35.4pt; mso-paper-source:0;} div.Section1 {page:Section1;} –>

NÜKLEER KARŞITI PLATFORM BASIN AÇIKLAMASI

 

NÜKLEER TASARIYA HAYIR

 

AKP Hükümeti, tüm uyarıları ve halktan gelen tepkileri yok sayarak, nükleer santral kurulumuna ilişkin hazırladığı yasa tasarısını TBMM’ye sevk etmiştir. Tasarı, Nükleer Karşıtı Platform’un bugüne kadar dile getirdiği kaygılarında ne kadar haklı olduğunu ortaya koymuştur.

 

TBMM’ye sunulan tasarı, nükleer santral savunucularını bile şaşkınlığa uğratmıştır. Başka ülkelerde yüzlerce sayfalık metinler hazırlanırken, Türkiye 3 sayfalık tasarıyla nükleer santral kurmaya kalkmaktadır. İşin ciddiyetsizliği başından bellidir. Bu anlayışla Türkiye’de nükleer santral kurulmaya kalkılması, gelecek günlerde yaşanacak felaketlerin de habercisidir.

 

Nükleer santral kurulumuna ilişkin TBMM’ye gönderilen tasarı göstermektedir ki, bu santralin yapımı için özel sektör temsilcilerinin gündeme getirdikleri tüm talepler kabul edilmiştir. Tasarıyla kamu ve özel sektörün birlikte nükleer santral kurmalarının yolu açılmaktadır. Bu durum hiçbir özel sektörün, tehlikeli ve yüksek maliyetli olan böyle bir işin altına devlet garantisi almadan girmek istemediklerinin kanıtıdır. Böylece özel sektör istediği Hazine garantisini, dolaylı yoldan sağlamış olmaktadır.

 

Türkiye’de nükleer santral kurulumuyla istihdam yaratılacağı iddialarının hayal olduğu tasarıyla ortaya konulmuştur. Daha işin başında Türkiye Atom Enerjisi Kurumu’na bu alanda iş yapmak üzere yabancı personel istihdam olanağı sağlanmaktadır.

 

İhale bile yapılmadan özel koşullarda bir seçme yöntemi öngörülmüştür. Nükleer santral ile üretilecek elektrik enerjisine, perakende satış lisansına sahip olan dağıtım şirketleri üzerinden 15 yıllık alım garantisi verilmektedir.

 

Tasarı incelendiğinde nükleer santral kurulumu için bedelsiz arazi tahsisinden başlayan her türlü teşviğin devlet eliyle verileceği ortaya çıkmaktadır. Bu teşviklerin yerli kaynaklara verilmesi durumunda zaten Türkiye’nin enerji sorununu çözmesi mümkün olmasına karşın nükleer santrallerin tercih edilmiş olması, enerji ihtiyacının değil, siyasi bir tercihin söz konusu olduğunu açıkça ortaya koymaktadır. Kendi öz kaynaklarımız bir kenara itilip, pahalı ve tehlikeli olan nükleer enerji santrallerinin kurulması kabul edilemez.

 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, son olarak Sinop’un nükleer teknoloji konusunda merkez olacağını, ancak Akkuyu’da da talep olması durumunda nükleer enerji santrali kurulacağını açıklamıştır. Türkiye bugün yıllar önce kurtulduğu nükleer santral batağına yeniden sokulmak istenmektedir.

 

Türkiye’nin nükleer santrale ihtiyacı yoktur. Hidrolik, kömür, rüzgar, jeotermal, güneş ve diğer yenilenebilir enerji kaynakları dikkate alındığında Türkiye’nin 482-569 milyar kilovatsaat olan potansiyeli, 2020 değil, 2030’lardaki elektrik ihtiyacını karşılamak için bile yeterlidir.

 

Nükleer teknoloji dışa bağımlıdır. Türkiye’nin imzaladığı ikili anlaşmalar ve diğer uluslararası düzenlemeler, zaten böyle bir teknolojiye sahip olunması önünde engeldir. Teknoloji olarak nükleer silah yapımından söz ediliyorsa, bu yalnızca ülkemiz için değil, dünya için bir felaket senaryosudur.

 

Nükleer enerji, iddiaların aksine ne ucuz, ne temiz, ne de güvenlidir. Nükleer enerji santralinin sökülmesi, atıkların depolanması ciddi maliyetler içermektedir. Olası tehlikelere karşı alınması gereken önlemler nedeniyle güvenlik maliyetleri de oldukça yüksektir.

 

Nükleer Karşıtı Platform, hükümeti tasarıyı geri çekmesi ve nükleer santral hayaline son vermesi için uyarmaktadır. Bu çerçevede, yurt çapında toplanan on binlerce imza, 24 Kasım 2006 tarihinde TBMM’ye iletilerek, halkın nükleer santral istemediği bir kez daha yetkililere aktarılacaktır.

 

Nükleer Santrala Karşı Çık, Geleceğine Sahip Çık.

Hemen Şimdi

Yarın Çok Geç Olmadan!

 

 

NÜKLEER KARŞITI PLATFORM SEKRETERYASI

ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI

 


Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top