Nükleer Karşıtı Miting Yapıldı

Bugün (26 Haziran 2010) Mersin’de Nükleer  Karşıtı Platform’un düzenlediği nükleer karşıtı mitinge, CHP, BDP, ÖDP, SDP, ESP, TKP, Yeşiller Partisi, TMMOB, TTB, Halkevleri, KESK, Eğitim Sen, Sosyalist Gelecek Partisi Girişimi, ADD, TEMA, ÇYDD, Ankara EMO ve diğer sivil toplum örgütleri katıldı. Son 20 gündür sürdürülen yoğun çalışmalara karşın üniversite giriş sınavı, Ankara’da TMMOB’un düzenlediği toplandı vb. nedenlerle katılımım umulan kadar olmamakla beraber yine de çoşkulu bir miting oldu. Bütün kurum ve kuruluşlar renkli pankarlarla alanı şenlendirdi. Bu ses Ankara’dakilerin ve nükleer santral anlaşmasını imzalayanların duyacağı kadar güçlü çıktı mı önümüzdeki günlerde belli olacak.

Mitinge Katılan BDP Mardin Milletvekili Emine Ayna  “nükleer enerjinin ölüm kararıyla eş değer olduğunu, yeni nükleer santrallerin patlama olmasa bile ölüm nedeni sayılabileceğini” söyledi.

id_4335_d17211d2CHP Mersin Milletvekili  İsa Gök ise “Hükümetin enerji ile ilgili yapılan çalışmalara TBMM’de karşı çıkmalarına rağmen başarılı olamadıklarını dile getirerek, ”Bizim sayımız ‘dur’ demeye yetmiyor. O nedenle sizlerin görüşlerini dikkate almayan iktidara, sizler de gereken cezayı vermelisiniz” diye konuştu.

Yeşiller Partisi adına konuşan Bilge Contepe, “Nükleere karşı mücadelenin onlarca yıldır sürdüğünü, köylünün, akdenizlinin duyarlılığı ile köyde bizzat yaşayarak, defalarca Ankara’ya gidildiğini ve bu çalışmalar sonucu daha önce yapılan ihalelerin iptal edilmesinin sağlandığını, oysa AKP bütün bunları yok sayarak kapalı kapılar ardında yapılan pazarlıklarla Akkuyu’yu Ruslara pazarlamaya çalıştığını” söyledi. Bilge Contepe, sözlerini “nükleer tercihin enerji ihtiyacından değil, siyasi bir tercih olduğunu, anayasayı refaranduma sokan AKP’nin bu ülkede yaşayan insanlara nükleeri istiyor musunuz diye soran bir referandum yapmasını öneriyorum, nükleer santral yapımı ile Akdeniz’in geleceğinin ipotek altına alınacağını” belirterek ve  “geleceğimiz ve demokratik bir yaşam için mücadelemizi güçlendirerek sürdürelim.” çağrısıyla bitirdi.

Mersin Nükleer Karşıtı Platform Katılımcısı

Fatma Özdemir

Kaynak:http://yesilgazete.org/2010/06/27/nukleer-karsiti-miting-yapildi/

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top