NÜKLEER KARŞITI PLATFORM EŞGÜDÜM TOPLANTISI DUYURUSU

AKP Hükümeti‘nin nükleer teknoloji merkezi yaratacakları iddiasıyla başlattıkları ihale süreci Rusya‘nın Türkiye Cumhuriyeti‘nin yapacağı yer tahsisi üzerinden Türkiye‘de nükleer santral sahibi olmasına dönüştü. İmzalanan devletlerarası anlaşmaya göre nükleer santralın sahibi yüzde 100 hisseyle Rusya‘nın reaktör inşa eden şirketi Atomstroyexport olacak. Hatta şirket, daha sonra yüzde 49‘a kadar hisse satışı yapmayı planlıyor. Bu kapsamda Türk şirketlerinin ilgili olduğunu, ancak Avrupa‘daki şirketlerle de görüştüklerini dahi açıkladılar. Yani Türkiye‘nin nükleer santral konusunda geldiği nokta, kendi ülkesinde Rusya‘yı nükleer santral sahibi yapmak olurken, nükleer santral kurulum süreci içinde Türkiye‘ye doğalgazda bağımlı olduğu Rusya‘dan bir de nükleer enerji satın alan ülke olma konumu biçildi.

Ülkemizin yerli ve yenilenebilir potansiyeli henüz değerlendirilmemişken, pahalı, tehlikeli, atık sorunu bulunan, dışa bağımlı nükleer santral tercihinde bulunulması kabul edilemez.

Gelinen bu süreçte Nükleer Karşıtı Platform olarak yapılabileceklerin değerlendirileceği ve NKP ‘ nin dönem çalışma programının oluşturulacağı Nükleer Karşıtı Eşgüdüm Toplantısı yapılacaktır.

Katılımınız için bilgilerinize,

Saygılarımızla,

Gündem:

1) Açılış,

2) Bilgilendirme,

3) NKP’ nin, ilkeleri doğrultusunda değerlendirilmesi ,

4) Nükleer Santralllerin ülkemizde kurulması amacıyla yapılacak olan devletlerarası antlaşmalara ilişkin sürecin değerlendirilmesi ve eylem planının oluşturulması .

5) Dönem çalışma programının hazırlanması

Toplantı Yeri ve Tarihi

İnşaat Mühendisleri Odası Konferans Salonu

5 Haziran 2010 Cumartesi

Saat:10:00

NÜKLEER KARŞITI PLATFORM YÜRÜTME KURULU a.

ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top