NKP’DEN ÇERNOBİL’İN YIL DÖNÜMÜNDE ÇEVRİMİÇİ ETKİNLİKLER…

Nükleer Karşıtı Platform (NKP) tarafından Çernobil nükleer kazısının 35. Yıl dönümünde 24-28 Nisan 2021 tarihleri arasında çeşitli etkinlikler düzenlenecek. Etkinlikler kapsamında; dünyada ve ülkemizde nükleer santral çalışmaları, nükleer santralların yaydığı tehlike,  barındırdığı riskler, nükleer santral kazalar ve sonuçları, uygulanan enerji politikaları gerçekleştirilecek söyleşiler ve forumlarla masaya yatırılırken,  nükleer santralları protesto etmek ve kamuoyu oluşturmak adına resim sergileri, kitlesel basın açıklamaları yapılacak.

24 Nisan 2021 tarihinde, saat 15.00’da, Ekosfer Derneği Kampanyalar Direktörü Özgür Gürbüz, Can Europe- Avrupa İklim Eylem Ağı Türkiye Temsilcisi Özlem Katısöz’ün konuşmacı olduğu “İklim Krizi ve Nükleer Santrallar” konulu söyleşi çevrimiçi düzenlenecek.


24 Nisan 2021 tarihinde, saat 21.00’da çevrimiçi olarak; ODTÜ Kimya Bölümü Emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. İnci Gökmen, TMMOB Metalurji ve Malzeme Mühendisleri Odası Hukuk Müşaviri Mehmet Horuş ve Sinop NKP Dönem Sözcüsü Kayıhan Konukçu’nun konuşmacı olacağı   “Çernobil’den Bu Güne Nükleer Enerji” başlıklı söyleşi düzenlenecek.   

25 Nisan 2021 Pazar günü saat 13.00’da, Ajans Sinop’un öncülüğünde çevrimiçi Dijital Miting düzenlenecek. Nükleer santrallar ile ilgili bilimsel gerçeklerin paylaşılacağı mitingde Sinop Belediye Başkanı Barış Ayhan, Prof. Dr. Aziz Konukman, EMO Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Özdağ ve NKP Sinop Temsilcisi Zeki Karataş konuşmacı olarak yer alacak. Moderatörlüğünü Cengiz Demirel’in üstlendiği etkinlikte sanatçı Yılmaz Küçük de konser  verecek.

25 Nisan 2021 tarihinde saat 16.00’da,  Avukat EGEÇEP Yürütme Kurulu Üyesi Berna Babaoğlu Ulutaş kolaylaştırıcılığında “Çernobil’den Gaziemir’e Nükleer Tehlike” başlığı altında düzenlenecek çevrimiçi etkinlikte ise İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda, Mersin NKP Üyesi Dr. Ful Uğurhan, Nüleersiz.org Koordinatörü Pınar Demircan, Ekosfer Derneği’nden Özgür Gürbüz konuşmacı olarak değerlendirmelerini paylaşacak.

25 Nisan 2021 tarihinde saat 17.00’da, “Çernobil Felaketinden Çıkan Dersler Çernobil 1986…Fukuşima 2011…? “ başlığıyla gerçekleştirilecek çevrimiçi söyleşi de ise TMMOB Nükleer Güç Santralları İzleme Komisyonu Üyeleri Elektrik Mühendisi Nedim Bülent Damar, Endüstri Mühendisi Oğuz Türkyılmaz konuşmacı olacak.

26 Nisan 2021 tarihinde saat 12.00-14.00 arasında, Mersin NKP tarafından Özgecan Aslan Barış Meydanı’nda “Çernobil’deki Felaket Sizin Eseriniz!” başlığı ile bir etkinlik düzenlenecek. Etkinlik kapsamında; kitlesel basın açıklaması yapılacak; nükleer santrallara ilişkin çarpıcı resimlerin yer aldığı resim sergisi gezilebilecek. Meydana konulacak anı defteri ile halkın nükleer santrallar konusunda düşünceleri alınacak,  nükleer santrallara yönelik Mersin halkına bilgiler aktarılacak.    

28 Nisan 2021 tarihinde saat 16.00’da, “35. Yılında Çernobil” başlığı ile çevrimiçi gerçekleştirilecek ekoloji forumunda ise Çernobil’den Fukuşima’ya nükleer kazalar, tehditler, gerçekler ve Akkuyu konusu ele alınacak. Forumda yaşam savunucusu, çevre aktivisti Murat Kanatlı ve Pınar Demircan konuşmacı olacak, soruları yanıtlayacak.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top