Mersin’de Nükleer Santrali Protesto Mitingi

MERSİN’in Gülnar İlçesi’ne bağlı Büyükeceli Beldesi’nde Akkuyu Nükleer Santral yapılmak istenmesi yürüyüş ve mitingle protesto edildi.

Çeşitli sendikalar, sivil toplum kuruluşlarınca düzenlenen yürüyüş ve mitinge katılanlar, akşam saatlerinde Mersin Devlet Hastanesi önünde toplandı. Polis arama noktasından tek tek üzerleri aranıp, alınan yaklaşık 2 bin kişi, toplanma sonrası, yaklaşık 2 kilometre uzaklıktaki Metropol Miting Alanı’na kadar “Nükleer santral istemiyoruz” yazılı pankart açarak yürüdü. CHP Mersin Milletvekilleri İsa Gök ve Vahap Seçer, BDP Mardin Milletvekili Emine Ayna’nın da bulunduğu grup, yürüyüş ve miting sırasında “Susma haykır, nükleere hayır”, “Mersin Çernobil olmayacak”, “Emeğine, ülkene, çevrene sahip çık”, “Kürt’le barış, nükleerle savaş”, “Nükleere inat, yaşasın hayat” sloganları attı. Bazı eylemcilerin Türk Bayrağı taşıdığı yürüyüş ve miting sırasında polis geniş güvenlik önlemi aldı. Akkuyu Nükleer Santral yapımının, Mersin halkına sorulmadan alınan karar olduğunu bildiren CHP Milletvekili İsa Gök, santralin yapımına tepki gösterdiği konuşmasında, “Bu toprağın gerçek sahiplerine danışılmadan, sırça köşkte kararlar alındı. Devlet dediğimiz şey halkın büyük organizasyonudur. Bir de hükümet var. Bu devleti yöneten, yönlendiren, herşeyin kararını veren siyasi bir organdır. Şimdi size soruyorum. Buranın suyunu içen, meyvesini yiyen, nükleer santral istiyor musunuz, istemiyorsunuz diye size mi sormak lazım, yoksa Ankara’da sırça köşkte oturanlara mı sormak lazım. Size soruldu mu, toplantı yapıldı mı, fikriniz alındı, toplantı yapıldı mı? Hayır. Demek ki sizi yönetenler, sizleri adam hesabına almamıştır. Nükleer santralin yanında ben asıl, benim insanımın rengi, ırkı, etnik kökeni, mezhebi cinsiyeti ne olursa olsun, benim insanımın insan yerine konulmamasına kızıyorum” dedi.

Nükleer santralin ölüm anlamına geldiğini bildiren BDP’li Emine Ayna da, “Bu AKP hükümetinin verdiği ölüm kararıdır. Rusya’daki Çernobil patlaması Türkiye’deki insanlarımızı öldürdü. Bugün Akkuyu’da yapılacak nükleer santral patlamasa da insanlar için ölüm nedenidir. İlla patlar mı patlamaz mı, güvenliği ne kadar alınır meselesi değildir bu. Ölüm kararıdır. Bununla mücadele yöntemleri geliştirmek zorundayız. Hem Akkuyu’da, hem Mersin’de, hem de bütün Türkiye’de, hatta bütün dünyada bununla mücadele yöntemlerini geliştirmek zorundayız. Bugün dün serbestçe içtiğimiz suyu para vererek alıyoruz. Yarın nefes alacak havayı bulamayacağız” diye konuştu.

Diğer konuşmacıların da, nükleer santral yapımına tepki gösterdikleri konuşmaların ardından yerel sanatçıların katılımıyla kısa bir konser verildi. Konser sonrası, katılanlar olaysız dağıldı.

Kaynak:http://www.haberoku.net/haber/4287-mersin39de-nukleer-santrali-protesto-mitingi.html

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top