Mersin: Nükleer santral istemiyoruz!

Mersin: Nükleer santral istemiyoruz!

26 Haziran Cumartesi günü Mersin’de yapılan Nükleer Karşıtı Miting’e demokratik kurum temsilcileri, meslek kuruluşları, çevreciler, yaşam savunucuları, siyasi parti temsilcileri “Nükleer santral istemiyoruz” pankartı arkasında katıldı. Nükleer karşıtlarına, Greenpeace üyeleri de destek verdiler.

Mersin Devlet Hastanesi önünde toplanan yaklaşık iki bin kişi, iki kilometre ötedeki Metropol miting alanına kadar sloganlar atarak yürüdü. Çok sayıda inisiyatifin renk renk pankart ve dövizlerle doldurduğu çoşkulu mitingde sık sık, halka sormadan Ankara’da nükleer santral anlaşmasını imzalayanların duyması için protesto sloganları yükseldi. ”Nükleer Santrale Hayır” mitingine katılanlar nükleer santrallerin tarımı, hayvancılığı, balıkçılığı, turizmi ve sağlığı olumsuz yönde etkileyeceğini vurguladılar.

Eylemde sık sık “Susma haykır, nükleere hayır”, “Mersin Çernobil olmayacak”, “Emeğine, ülkene, çevrene sahip çık”, “Kürt’le barış, nükleerle savaş”, “Nükleere inat, yaşasın hayat” sloganları atıldı.

Mersin Nükleer Karşıtı Platform sözcüsü Sabahat Arslan yaptığı konuşmada, nükleer santrallerin tarımı, hayvancılığı, balıkçılığı, turizmi ve halkın sağlığını olumsuz yönde etkileyeceğini söylerken Gülnar ilçesinde yapılması planlanan Akkuyu Nükleer Santrali‘nin de Mersin’e büyük zarar vereceğini kaydetti. Arslan, nükleer lobilere karşı çıkmak için organize edilen gösteride hep birlikte tepkilerin bir kez daha dile getirileceğini vurguladı.

Mitinge Katılan BDP Mardin Milletvekili Emine Ayna şöyle konuştu: “Bu AKP hükümetinin verdiği ölüm kararıdır. Rusya’daki Çernobil patlaması Türkiye’deki insanlarımızı öldürdü. Bugün Akkuyu’da yapılacak nükleer santral patlamasa da insanlar için ölüm nedenidir. İlla patlar mı patlamaz mı, güvenliği ne kadar alınır meselesi değildir bu. Ölüm kararıdır. Bununla mücadele yöntemleri geliştirmek zorundayız. Hem Akkuyu’da, hem Mersin’de, hem de bütün Türkiye’de, hatta bütün dünyada bununla mücadele yöntemlerini geliştirmek zorundayız. Bugün dün serbestçe içtiğimiz suyu para vererek alıyoruz. Yarın nefes alacak havayı bulamayacağız”

Mitingde konuşan CHP Mersin Milletvekili İsa Gök ise “Hükümetin enerji ile ilgili yaptığı çalışmalara TBMM’de karşı çıktık ama bildiklerini yapmaya devam ettiler. Bizim sayımız onlara ‘dur’ demeye yetmiyor. O nedenle halkın görüşlerini dikkate almayan iktidara, sizler de gereken cezayı vermelisiniz” dedi.

İsa Gök şunları söyledi: “Bu toprağın gerçek sahiplerine danışılmadan, sırça köşkte kararlar alındı. Devlet dediğimiz şey halkın büyük organizasyonudur. Bir de hükümet var. Bu devleti yöneten, yönlendiren, herşeyin kararını veren siyasi bir organdır. Şimdi size soruyorum. Buranın suyunu içen, meyvesini yiyenler, nükleer santral istiyor musunuz, istemiyor musunuz diye size mi sormak lazım, yoksa Ankara’da sırça köşkte oturanlara mı sormak lazım. Size soruldu mu, toplantı yapıldı mı, fikriniz alındı mı? Hayır. Demek ki sizi yönetenler, sizleri adam hesabına almamıştır. Nükleer santrallere karşı olmamın yanında ben asıl, benim insanımın rengi, ırkı, etnik kökeni, mezhebi cinsiyeti ne olursa olsun, insan yerine konulmamasına kızıyorum” dedi. CHP Mersin Milletvekili Vahap Seçer de mitinge katıldı.

Yeşiller Partisi adına konuşan Bilge Contepe ise “Nükleere karşı mücadele onlarca yıldır sürüyor. Akdeniz köylüsünün duyarlılığı ve katılımı ile mücadele verildi. Defalarca Ankara’ya gidildi, davalar açıldı. Bu çalışmalar sonucu daha önce yapılan ihalelerin iptal edilmesinin sağlandı. Ama AKP bütün bu süreci yok sayarak kapalı kapılar ardında yapılan pazarlıklarla Akkuyu’yu Ruslara pazarlamaya çalışıyor’ dedi.

‘İKTİDAR REFERANDUM YAPSIN’

Bilge Contepe, sözlerini “nükleer tercih enerji ihtiyacından değil, siyasi bir karardır. Anayasayı refaranduma sokan AKP’nin bu ülkede yaşayan insanlara nükleeri istiyor musunuz diye soran bir referandum yapmasını öneriyorum. Nükleer santral yapımı ile Akdeniz’in geleceği ipotek altına alınacak. Geleceğimize sahip çıkalım ve demokratik bir yaşam için mücadelemizi güçlendirerek sürdürelim’ diye tamamladı.

Mitingde ayrıca, Akdeniz Belediye Başkanı Fazıl Türk ile Mezitli Belediye Başkanı Uğur Yıldırım ve bazı sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile yöre halkı temsilcileri de birer konuşma yaparak, nükleer santralle ilgili düşüncelerini aktardılar.

Yapılan konuşmaların ardından yerel sanatçıların konserleri ve halaylarla eylem sona erdi.

Mersin Nükleer Karşıtı Platform Yürütme Kurulu Dönem Sözcüsü Sabahat Aslan, mitingin ardından yaptığı açıklamada, “Mitingimiz barış ve kardeşlik dayanışmasıyla geçti. Mitinge katılan ve katkı sağlayan tüm kurum kuruluş, kişilere teşekkür ederiz. Özellikle Ankara, İstanbul, Sinop, Adana NKP lerine çok teşekkür ederiz.” dedi.

MERSİN NKP’NİN AÇIKLAMASI
:

“ABD, Rusya ve emperyalist güçler, dünyadaki zengin enerji kaynaklarına sahip çıkmak için Ortadoğu‘da, Irak‘ta, Filistin‘de, işgallerle, katliamlarla insanlık suçu işlemeye devam ediyor. ABD nin yerli işbirlikçisi AKP hükümeti, neoliberal savaş politikaları gereği, Emperyalist güçlere enerji kaynaklarımızı hibe edecek, kamu kaynaklarımızın üzerinden rant kazandırmak için, insanlık suçu işleyerek , Rusya’nın tamamen denetiminde olacak, hammadesi, teknolojisi, çalışacak tüm personelinin Rusya’dan sağlanacak olan Nükleer Santralin kurulum sözleşmesini onaylayarak, Nükleer soygun yapmak için Akkuyu’yu Rusya’ya satmıştır.

– Bu sözleşmeyle, Rusya, Akkyu’daki Nükleer Santrale tamamen sahip olacaktır.
– Bu sözleşme ile Rusya Akkuyu’da nükleer silah da üretebilecektir.
– Bu sözleşme ile Rusya, dünya bilim insanlarının imha edemediği, kendisinin, ABD nin ve İsrailin Nükleer atıklarını Akkuyu’ya gömecektir.
– Bu sözleşme ile Rusya’ya 15 yıllığına yaklaşık 71 milyar dolar ödenerek, bizim daha çok yoksullaşmamızı, yoksunlaşmamızı ve daha çok antidemokratik bir şekilde yönetilmemiz sağlanacaktır.

Bizler, ülkemizde madenlerinde, tersanelerinde insanları ölüme gönderen, kadercilik zihniyetiyle, bilimsel olmayan tamamen siyasal tercihlerle, Ecemiş fay hattı üzerinde kurulacak bir nükleer santralin ülkemizde yeni bir Çernobil faciası yaratacağını biliyoruz.

Akkuyu’da kurulması planlanan nükleer santral, enerjide % 70 oranında Rusya’ya bağımlı olmamızı sağlayacak , Akdeniz’in ekosistemini altüst edecek, bölgemizde, tarımımıza turizmimize büyük darbe vuracak, sağlığımızı bozacak. Tamamen dışa bağımlı çok pahalı, kirli, eski Çernobil teknolojisinin ülkemizde kurulmasını istemiyoruz. Ülkemizde nükleer silahların üretilmesini, ülkemizin nükleer çöplük olmasını istemiyoruz. Enerjinin etkin ve verimli kullanılmasını, yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarına yatırım yapılmasını istiyoruz.

Buradan AKP Hükümetine ve Tüm Milletvekillerine sesleniyoruz:
Ülkemizi nükleer maceraya sürükleyecek, ülkemizin ve çocuklarımızın geleceğini karartacak bu kirli sözleşmeyi onaylamayın. Nükleer soyguna dur deyin. İnsanlık suçu işlemeyin. Tarih herkesten hesap sorar.

Biz bıkmadan, usanmadan, ABD‘nin, Rusya’nın emperyalizmine ve işbirlikçilerine karşı yüksek sesle haykırmaya devam edeceğiz. Ülkemizde Nükleer Santrallerin kurulmaması için demokratik ve hukuksal mücadelemiz devam edecektir. Herkesin bu mücadelemize destek vermesini istiyoruz.”

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top