Japonya: Validen Sendai reaktörünün yeniden faaliyetine onay

Japonya’nın Sendai nükleer santralindeki iki reaktörün yeniden devreye sokulması yolunda karar alındı.

Kagoşima valisi söz konusu reaktörlerin çalıştırılmasına onay verdi ve böylece santralin yeniden faaliyete geçmesi yolundaki son engel de ortadan kalktı. Santralin gelecek yıl yeniden açılması bekleniyor.

Japonya’da meydana gelen büyük deprem ve onu izleyen tsunami ardından ülkedeki 48 nükleer santral devre dışı bırakılmıştı. Fukuşima santralinde meydana gelen büyük tahribat öncesinde Japonya’nın enerji ihtiyacının % 30’una yakını nükleer santrallerce karşılanıyordu.

Tüm santrallerin kapatılmasıyla birlikte, Başbakan Şinzo Abe, santrallerin yeniden açılması için kampanya yürütüyordu.

Kamuoyundaki kaygıya rağmen Abe hükümeti bu yılın başlarında nükleer gücün kullanılmasına dayalı bir enerji planını onaylamıştı.

Özel santrallerin yeniden faaliyete geçip geçmeyeceği konusunda son söz, yerel yönetimlere bırakıldı.

Reuters haber ajansının bildirdiğine göre, Kagoşima Valisi Yuiçiro Ito bugün düzenlediği basın toplantısında yetkililerin çeşitli olasılık ve formülleri ayrıntılı olarak ele aldıklarını söyledi.

Kyodo haber ajansı, Nükleer Düzenleme Kurulu’nun bazı ek kontrolleri ardından santrallerin gelecek yıl devreye sokulmasının beklendiğini bildirdi.

Kurul, Eylül ayında Sendai reaktöründeki güvenlik koşullarının, Fukuşima felaketinden sonra yürürlüğe konan standartlara uyduğunu kaydederek son onayı vermişti.

Fukuşima felaketi Japon kamuoyunda nükleer enerji aleyhtarlığı yarattı. Nükleer santrallerin yeniden açılmasına karşı çıkılan gösterilere çok sayıda katılım oluyor.

BBC

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top