Fransa’da nükleer tesiste patlama!

Fransa‘da bir nükleer tesiste patlama meydana geldiği bildirildi. Yetkililer, ülkenin güneyindeki Marcoule nükleer tesisinin fırınında patlama meydana geldiğini belirttiler. Patlamanın radyoaktif sızıntya yol açıp açmadığı araştırılıyor. Patlamada 1 kişi öldü, 3 kişi yaralandı. Kazanın meydana geldiği nükleer santral Fransa‘nın Gard bölgesindeki Orange şehrinde bulunuyor.

Le Figaro gazetesinin bildirdiğine göre, tesisin radyoaktif atık depolama bölümünde çıkan yangını takiben meydana gelen patlamada bir kişi öldü, üç kişi yaralandı.

Fransa Nükleer Güvenlik Kurumu, ülkenin güneyinde Avignon kenti yakınlarında bir nükleer tesiste meydana gelen patlamanın ardından nükleer sızıntı olmadığını açıkladı.

Enerji Bakanlığı da, patlama sonucunda, nükleer bir sızın olmadığını bildirdi.

Fransız Enerji Güvenlik Kurumu, patlamanın, “kontrol altına alındığını ve halk sağlığını tehdit edecek bir durumun olmadığını” açıkladı.

“Patlama sonucunda ne kimyasal ne de radyoaktif sızıntı olduğu” tekrarlanan açıklamada, “tesiste çalışanların olası bir sızıntıya karşı karantina altına alınmalarını veya tahliye edilmelerini gerektirecek bin önlem alınmayacağı” bildirildi.

Bununla birlikte, bölgedeki gazeteciler, jandarmanın, bölgeye giriş ve çıkışları kontrol altında tuttuğunu bildirdi.

Fransa, nükleer enerji santrali üretiminde dünyada ikinci sırada yer alıyor. 58 nükleer enerji santralinin bulunduğu Fransa, toplam enerji ihtiyacını yüzde 80’ini bu santrallerden karşılıyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top