EMO: SİNOPTAKİ FAŞİST SALDIRIYI KINIYORUZ

Elektrik Mühendisleri Odası, Sinop`ta `Nükleere Karşı Gençlik ve Doğa Kampı`na faşist bir grup tarafından yapıllan saldırıya ilişkin 7 Temmuz 2014 tarihinde bir basın açıklaması yaptı.

ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI BASIN AÇIKLAMASI

Nükleere Karşı Gençlik ve Doğa Kampına yapılan saldırıda 11 genç yaralandı…

SİNOPTAKİ FAŞİST SALDIRIYI KINIYORUZ

Sinopta yapılması planlanan nükleer santrala ve yaratacağı tahribata dikkat çekmek üzere düzenlediği “Nükleere Karşı Gençlik ve Doğa Kampı”na 5 Temmuz Pazar günü faşistler tarafından yapılan saldırıyı kınıyor, yaralanan gençlerimize acil şifa diliyoruz.

Gençlik Muhalefetinin Sinopta düzenlediği kampın bitiminde şehir merkezinde yapılan halk konserinin ardından konser alanındaki çöpleri temizleyen gençlerin önce küçük bir grubun saldırısına uğradığı, ardından kalabalık bir grubun gençlerin otobüslerine saldırdığı bildirildi. Kamp alanına dönen gençlere sivil bir polisin “Burada kalmayın, sizin için iyi olmayabilir. Gece buraya da gelebilirler” dediği belirtilmektedir. “Tehdit” olarak da nitelendirilebilecek olan bu ifade, polisin istihbaratının olduğunu göstermektedir. Bu istihbarat kapsamında polis, yurttaşlarını koruma görevini yerine getirmek yerine, en hafif ifadeyle kamp yapmak gibi en basit demokratik haktan yurttaşların vazgeçmesini isteyebilmektedir.

Nitekim gece yarısı yaklaşık 50 kişiden oluşan, eli sopalı faşistler tarafından kamp alanı basılmış, 11 genç yaralanmıştır. Ciddi yaralanmaların olduğu gençler, çevre mücadelesinde önderlik yapan Gerze halkını temsil eden belediyenin desteğiyle hastaneye kaldırılabildiler.

Ne yazık ki benzer bir linç girişimi, geçen yıl şubat ayında çözüm sürecine destek aramak üzere BDPlilerin başlattıkları Karadeniz Turunun ilk durağı olan yine Sinopta yaşanmıştı. AKP iktidarının yarattığı bu iklim, her geçen gün demokratik hakların biraz daha yok edilmesine hizmet etmektedir. İktidarın her türlü demokratik hakkın kullanımına karşı polis eliyle gerçekleştirdiği sert müdahaleler, artık sivil faşist güçlere devredilmeye çalışılmakta olup, bu ülkemiz adına endişe verici bir gelişmedir.

Bu tür faşist saldırılar, nükleer karşıtı mücadeleyi engelleyemez. Gençlerimizin kamp kurmak gibi demokratik haklarını yok etmesine izin verilemez. Derhal bu tür saldırıların önlenmesini ve faillerin yargı önüne çıkarılmasını istiyoruz. Sinop halkını ve Sinopun demokratik güçlerini, demokratik hak mücadelesine sahip çıkmaya çağırıyoruz.

ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI
YÖNETİM KURULU
7 Temmuz 2014

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top