Ayna: Nükleer ölümle eş değer

Mersin’de yaplan ‘Nükleer Santrala Hayır’ mitingine bazı siyasiler de destek verdi. Bunlar’dan biri de BDP’li Emine Ayna’ydı

 

Mersin Nükleer Karşıtı Platformunca, ”Nükleer Santrale Hayır” mitingi düzenlendi.

Çeşitli sivil toplum örgütleriyle siyasi partilerin de destek verdiği miting öncesi, Mersin Devlet Hastanesi önünde toplanan grup, Metropol miting alanına kadar sloganlar atarak yürüdü. Daha sonra güvenlik şeridinden geçen katılımcılar, miting alanında nükleer karşıtı protesto gösterilerinde bulundular.

Mersin Nükleer Karşıtı Platformu Başkanı Sabahat Arslan, konuşmasında, nükleer santrallerin tarımı, hayvancılığı, balıkçılığı, turizmi ve sağlığı olumsuz yönde etkileyeceğini söyledi.

Gülnar ilçesinde yapılması planlanan Akkuyu Nükleer Santrali’nin de Mersin’e zarar vereceğini öne süren Arslan, nükleer lobilere karşı çıkmak için organize ettikleri mitingde hep birlikte tepkilerini dile getirme fırsatı yakaladıklarını kaydetti.

CHP Mersin Milletvekili İsa Gök ise nükleer enerji ile ilgili yapılan çalışmalara TBMM’de karşı çıkmalarına rağmen başarılı olamadıklarını dile getirerek, ”Bizim sayımız ‘dur’ demeye yetmiyor. O nedenle sizlerin görüşlerini dikkate almayan iktidara, sizler de gereken cezayı vermelisiniz” diye konuştu.

BDP Mardin Milletvekili Emine Ayna da nükleer enerjinin ölüm kararıyla eş değer olduğunu, yeni nükleer santrallerin patlama olmasa bile ölüm nedeni sayılabileceğini öne sürdü.

Grup, konuşmaların ardından olaysız olarak dağıldı.

Kaynak: AA

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top